Lista Samorządów decydujących się na współpracę z Departamentem Sprzedaży i Współpracy z Samorządami jest coraz dłuższa, a efekty zagospodarowania przejętych nieruchomości są imponujące. Oto kilka przykładów adaptacji budynków przejętych od PKP S.A. na potrzeby lokalnej społeczności:

Namysłów - adaptacja dworca. Współpraca samorządu i PKP

Dworzec w Namysłowie (zdjęcie powyżej) zmodernizowano w październiku 2011 r. Dzisiaj znajdują się w nim kasy biletowe Przewozów Regionalnych, ogólnodostępne toalety, hol, Klub Seniora, restauracja, salonik prasowy, kwiaciarnia, pomieszczenia obsługi PKS, Powiatowa Komenda Policji, pomieszczenia dla Straży Miejskiej i monitoringu miejskiego oraz lokale Urzędu Miejskiego.

Budynek dworca w Karpaczu (zdjęcie powyżej) przekazano w 2008 r. na rzecz Skarbu Państwa w zamian za umorzenie zaległości podatkowych PKP S.A. Następnie dworzec przejęła Gmina Karpacz. Dzisiaj w budynku dworca znajduje się Muzeum Zabawek, a w innej części można obejrzeć wystawę poświęconą kolei karkonoskiej.

Dworzec w Kwidzynie (zdjęcie powyżej) trafił w ręce miasta w październiku 2012 r. W przyszłości stanie się centrum obsługi podróżnych. Siedzibę będzie tu też miała Straż Miejska oraz lokalne instytucje kulturalne.