Dzisiaj odbywa się pierwsze spotkanie inaugurujące pracę Koalicji Rzeczników Etyki, utworzonej  w ramach Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact.

Dzisiaj odbywa się pierwsze spotkanie inaugurujące pracę Koalicji Rzeczników Etyki, utworzonej  w ramach Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact. Inicjatorem powołania Koalicji jest Grupa PKP.

PKP S.A. jest członkiem Global Compact od 2 lat i włącza się w kluczowe dla ONZ programy i działania. Prezes Grupy  Jakub Karnowski uczestniczy w pracach Rady Programowej Global Compact w Polsce.  Polskie Koleje Państwowe zainicjowały powołanie Koalicji Rzeczników Etyki, Jest to element realizacji Programu Global Compact „Biznes a Prawa Człowieka na lata 2014-2020”. Jednym z głównych celów powołania Koalicji jest promowanie i wdrażanie kodeksów  oraz zasad etyki biznesu w polskich firmach i instytucjach.

Koalicja jest otwarta dla firm i organizacji, które respektują zasady odpowiedzialnego biznesu i etyki. Decyzja o jej powołaniu  zapadła  podczas inauguracji Programu Global Compact „Biznes a Prawa Człowieka”, w rocznicę ustanowienia przez ONZ Dnia Praw Człowieka, 10 grudnia 2014 roku. W spotkaniach tego gremium uczestniczą osoby odpowiedzialne za wprowadzanie zasad etycznych w polskich firmach instytucjach.

Do Koalicji należą  przedstawiciele takich organizacji jak NBP, Microsoft, Polpharma, PGNiG, PKP SKM w Trójmieście, PKP Energetyka, PKP S.A., Ergo Hestia czy Konfederacja Lewiatan.

- Oprócz promowania i wdrażania kodeksów etyki, najważniejszymi zadaniami stojącymi przed Koalicją jest wymiana doświadczeń z zakresu etyki, pomoc w tworzeniu odpowiednich standardów i procedur odwołujących się do 10 zasad Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact. Na pierwszym spotkaniu zamierzamy ustalić szczegółowe cele funkcjonowania Koalicji oraz zaproponować strukturę organizacyjną – wyjaśnia Jacek Wojciechowicz, Rzecznik Etyki Grupy PKP.

Koalicja działa pod auspicjami Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact. Partnerami strategicznymi  są: PKP S.A., Microsoft, Lewiatan, Ergo Hestia oraz Polpharma.

W Grupie PKP obowiązuje Kodeks Etyki, dzięki któremu pracownicy mają jasne wskazówki dotyczące norm i wartości pożądanych w organizacji. Wprowadzenie Kodeksu pozwoliło na stworzenie jednolitej kultury organizacyjnej. W poszczególnych spółkach działają Rzecznicy Etyki, do których mogą zwracać się pracownicy w razie zaobserwowania niepokojących z etycznego punktu widzenia sytuacji.
Inicjując powołanie Koalicji Grupa PKP chciała podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi firmami i instytucjami.