PKP S.A. uruchamia specjalny program, który ma pomóc Klientom mieszkaniowym Spółki w spłacie dotychczasowego zadłużenia na dogodnych warunkach.

PKP S.A. uruchamia specjalny program, który ma pomóc Klientom mieszkaniowym Spółki w spłacie dotychczasowego zadłużenia na dogodnych warunkach.

Głównym założeniem Programu Oddłużeniowego ma być stworzenie Klientom dogodnych warunków do regulowania istniejącego zadłużenia, przy częściowym zwolnieniu z długu.

Klienci, którzy zdecydują się przystąpić do programu, będą spłacali dotychczasowe zadłużenie w ratach, wraz z bieżącym czynszem. W zamian za to, zawarta z PKP S.A. ugoda, umożliwi wstrzymanie naliczania dalszych odsetek od zaległości, a Klient otrzyma możliwość zwrócenia się do Spółki z prośbą o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i ewentualne przywrócenie tytułu prawnego do lokalu. Warunkiem oddłużenia będzie jednak bieżące regulowanie czynszu przez zadłużonego Lokatora.

- PKP S.A. posiada ponad 22 tysiące mieszkań. Część naszych lokatorów ma trudności z bieżącym regulowaniem zobowiązań wynikających z tytułu najmu. Przeprowadzone przez nas ankiety wykazały, że aż 93% osób chce uregulować swoje zobowiązania wobec PKP S.A. Uruchamiany przez nas Program Oddłużeniowy ma im w tym pomóc i zmotywować do bieżącego regulowania opłat za czynsz. PKP S.A. ograniczy koszty, dzięki mniejszej liczbie postępowań sądowych i komorniczych – mówi Łukasz Szarawara, Dyrektor Zarządzający ds. finansowych PKP S.A. i Grupy PKP.

Program organizowany będzie na terenie całej Polski przez okres 36 miesięcy. W sumie obejmie trzy roczne okresy rozliczeniowe. Będą mogli przystąpić do niego Klienci, których zadłużenie bieżące będzie większe niż trzykrotność czynszu.
Udział w programie jest dobrowolny i następuje na podstawie ugody zawartej z PKP S.A.

Za wprowadzenie i realizację programu odpowiada Departament Windykacji PKP S.A.

***
W 2013 r. PKP S.A. przeprowadziła proces centralizacji, którym objęto również Departament Windykacji. W efekcie powstała jedna, spójna struktura z jednolitymi standardami działania i obsługi Klientów.

Od momentu centralizacji, departament wprowadził wiele nowych rozwiązań, które znacząco wpłynęły na poprawę efektywności podejmowanych działań – uproszczono przepisy (dotychczasowe instrukcje zastąpiono jednym dokumentem), wprowadzono różnorodne kanały do kontaktu z Klientami (w tym Call Center) i narzędzia informatyczne wspierające proces windykacji.