Kodeks etyki, Fundacja Grupy PKP, strategia CSR oraz prowadzone przez PKP SA działania na rzecz osób bezdomnych zostały wskazane jako dobre praktyki w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB ).

Kodeks etyki, Fundacja Grupy PKP, strategia CSR oraz prowadzone przez PKP SA działania na rzecz osób bezdomnych zostały wskazane jako dobre praktyki w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB ).


Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to wydawana od 2002 roku cykliczna publikacja FOB, która prezentuje najlepsze działania firm w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (z ang. CSR – Corporate Social Responsibility).


- CSR to koncepcja, według której firma, tworząc strategię rozwoju, dobrowolnie uwzględnia społeczne, etyczne i ekologiczne aspekty w swojej działalności biznesowej. CSR obejmuje wszystkie dziedziny funkcjonowania przedsiębiorstwa, co sprawia, że wprowadzenie tej idei bywa sporym wyzwaniem – mówi Krzysztof Gacek, Dyrektor Zarządzający ds. Strategii i Organizacji Grupy PKP. – Uznanie ekspertów Forum Odpowiedzialnego Biznesu dla PKP jest potwierdzeniem, że obrany przez nas kierunek jest właściwy. Podejmowane inicjatywy skutecznie wspierają rozwój naszej organizacji, mają pozytywny wpływ na relacje wewnątrz przedsiębiorstwa i współpracę z otoczeniem zewnętrznym oraz na lepsze wykorzystanie efektów zaangażowania w działania dobroczynne – dodaje Krzysztof Gacek.


Prezentowane w Raporcie praktyki pogrupowane są w siedmiu obszarach, zgodnie z normą ISO 26000: ład organizacyjny, praktyki z zakresu pracy, prawa człowieka, środowisko, uczciwe praktyki operacyjne, zagadnienia konsumenckie, zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.


W kategorii zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej przedstawiono projekt „Zmniejszenie skali bezdomności na dworcach kolejowych oraz w ich otoczeniu”. PKP SA od 2013 roku współpracuje z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz organizacjami pozarządowymi w podejmowaniu działań mających na celu zmniejszanie i łagodzenie problemu bezdomności.


- Od kilku lat, wspólnie z przedstawicielami lokalnej administracji, policją, strażą miejską i przy wsparciu streetworkerów, prowadzimy w całej Polsce działania mające na celu pomoc osobom bezdomnym w powrocie do społeczeństwa – mówi Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości. – Wspieramy wybrane organizacje, specjalizujące się w ograniczaniu zjawiska bezdomności w przestrzeniach publicznych i udostępniamy lokale do prowadzenia działalności bezpośrednio nakierowanej na osoby bezdomne – podkreśla Tomaszewski.


W kategorii uczciwe praktyki operacyjne wyróżniony został Kodeks Etyki, który zawiera zasady i wartości, wyznaczające standardy postępowania pracowników Spółek Grupy PKP. Praktyka należy do najważniejszych inicjatyw realizowanych na poziomie całej Grupy PKP służących poprawie jakości funkcjonowania organizacji i wzmacniania wizerunku odpowiedzialnego pracodawcy.


W kategorii ład organizacyjny wyróżniono dwie praktyki PKP SA: strategię CSR na lata 2013-2015, której priorytetami są: efektywne wykorzystanie potencjału posiadanych nieruchomości i wzmacnianie potencjału pracowników PKP w celu budowania wartości firmy i podnoszenia jakości oferowanych usług, oraz Fundację Grupy PKP.
– Wskazanie Fundacji w raporcie FOB jest dla nas ogromnym wyróżnieniem – stwierdza Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP. – Szczególnie, że jesteśmy organizacją podejmującą działania przede wszystkim w obszarze kolejowym, a więc dość wyspecjalizowaną. Otrzymane wyróżnienie tym bardziej zachęca do rozwijania programów w zakresie edukacji, bezpieczeństwa i kultury, których celem jest budowanie modelu „przyjaznej  kolei” – podkreśla Paweł Wojciechowski.


Raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2014. Dobre praktyki” został ogłoszony 31 marca w roku jubileuszu Forum Odpowiedzialnego Biznesu i 15-lecia organizacji. Z pełną wersją raportu można zapoznać się pod adresem odpowiedzialnybiznes.pl.