Spośród kilkunastu szkół, kształcących na kierunkach związanych z transportem kolejowym, które zgłosiły swoje projekty do programu grantowego, Zarząd Fundacji Grupy PKP nagrodził najbardziej interesujące.

Spośród kilkunastu szkół, kształcących na kierunkach związanych z transportem kolejowym, które zgłosiły swoje projekty do programu grantowego, Zarząd Fundacji Grupy PKP nagrodził najbardziej interesujące.

W programie „Z kolei szkoła”, realizowanym pod patronatem Przewodniczącego Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk, szkoły ponadgimnazjalne mogły zdobyć środki na zakup nowoczesnego sprzętu wspierającego edukację zawodową.  Ponadto była możliwość wyróżnienia uczniów, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce. Maksymalna wysokość grantu na zgłoszoną inicjatywę wynosi 5 tys. zł.

- Mamy świadomość, że nowoczesna edukacja w zawodach kolejowych to dziś duże wyzwanie. – mówi Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP – Wymaga nie tylko kompetencji merytorycznych i rozległej wiedzy, ale także możliwości korzystania przez uczniów z nowoczesnych technologii. Mówimy tu zarówno o specjalizacjach z zakresu automatyki sterowania ruchem, elektroenergetyki transportu szynowego, prowadzenia ruchu pociągów, jak również techniki dróg i mostów kolejowych. Dlatego też zależało nam na zapewnieniu placówkom sprzętu i systemów, które efektywnie podniosą poziom praktycznej znajomości urządzeń, wykorzystywanych w kolejnictwie.

Przy ocenie wniosków Fundacja brała pod uwagę również współpracę szkół z przedsiębiorstwami kolejowymi, możliwość wykorzystania sprzętu w przygotowaniu uczniów do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe oraz w realizacji działań ponadprogramowych. Granty otrzyma 6 placówek, jeden z nich trafi do ucznia z gliwickiego Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych, który uzyskuje wysokie wyniki w nauce, w tym w szczególności z przedmiotów zawodowych. Lista udzielonych grantów znajduje się poniżej.

W związku z licznymi zapytaniami, Zarząd Fundacji Grupy PKP zdecydował o przedłużeniu do dnia
1 grudnia br. terminu składania wniosków w programie „Kolej na Innowacje”. Ten program skierowany jest do kół naukowych, działających przy wyższych uczelniach technicznych na kierunkach związanych z kolejnictwem. Jego założeniem jest pomoc studentom w opracowywaniu, realizacji i wdrażaniu innowacyjnych projektów związanych z kolejnictwem – od prowadzenia badań w zakresie nowatorskich rozwiązań i technologii, przez udział w ważnych konferencjach, po organizację współpracy międzynarodowej. Wysokość grantu zależy od skali, zakresu i wartości projektów, które oceniane będą przez komisję złożoną z ekspertów i praktyków kolejnictwa i dziedzin pokrewnych.


Lista grantów udzielonych przez Fundację Grupy PKP w programie „Z KOLEI SZKOŁA”

Lp.

pełna nazwa szkoły

miejscowość

kategoria grantu

nazwa działania

1.

Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych

Ostrów Wielkopolski

PROJEKT

Zakup silnika szeregowego i silnika asynchronicznego wraz z urządzeniami rozruchowymi.

2.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5

Łódź

PROJEKT

Utworzenie i wyposażenie pracowni przeznaczonej do prowadzenia zajęć dodatkowych dla uczniów 4 klas kolejowych.

3.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego

Kluczbork

PROJEKT

Zakup laptopa i urządzenia eBeam Edge dla uczniów kształcących się w zawodzie Technik Transportu Kolejowego.

4.

Technikum Nr 6 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych

Skarżysko-Kamienna

PROJEKT

Doposażenie pracowni technicznej kształcenia na kierunku technik dróg i mostów kolejowych w nowoczesne oprogramowanie do kosztorysowania NORMA PRO 4,47.

5.

Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych

Gliwice

NAGRODA

Wyróżnienie dla ucznia Marcina Lisieckiego

6.

Zespół Szkól Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki

Lublin

PROJEKT

Doposażenie pracowni „Technik Ruchu” w oprogramowanie stosowane do prowadzenia ruchu kolejowego przez dyżurnych ruchu.

7.

Technikum nr 12 w Zespole Szkół nr 23

Wrocław

PROJEKT

Doposażenie w niezbędny sprzęt pracowni automatyki sterowania ruchem kolejowym i łączności oraz pracowni elektrycznej.