Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalno – oświatowych w Polsce.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. uzgodniły list intencyjny w sprawie współpracy przy budowie Centrum Komunikacji i Techniki w Warszawie. Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalno – oświatowych w Polsce.

Sygnatariuszami uzgodnionego listu intencyjnego będą:  Minister Infrastruktury i Rozwoju, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz PKP S.A. W dokumencie zawarto wolę wspólnych działań na rzecz utworzenia w Warszawie miejsca popularyzującego historię komunikacji i rozwoju transportu w Polsce. Będzie to placówka multimedialna, zorganizowana na wzór takich miejsc jak Centrum Nauki Kopernik, National Railway Museum w York czy Deutsches Technikmuseum w Berlinie. Powstanie w wyniku przekształcenia dotychczasowego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie oraz włączenia do jego zbiorów przedmiotów i obiektów związanych z transportem publicznym, takim jak tramwaje i autobusy oraz zabytkowy tabor, będący własnością Grupy PKP.

Centrum ma powstać już w 2017 roku. Twórcy placówki postarają się o unijne dofinansowanie jej budowy. W przedsięwzięciu mają partycypować wszystkie podmioty, które uzgodniły list intencyjny.

Uzgodnienie listu intencyjnego to pierwszy krok do budowy centrum kulturalno – oświatowego na miarę XXI wieku. Cieszę się, że PKP S.A. i Muzeum Kolejnictwa udało się wypracować rozwiązanie, które przyczyni się do rozwoju placówki. Już za kilka lat powstanie w stolicy miejsce, jakiego dotąd nie było – powiedział Zbigniew Klepacki, Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju.

Centrum Komunikacji i Techniki zostanie zlokalizowane w dzielnicy Wola. Nieruchomości, na których powstanie, zostaną udostępnione  przez PKP S.A. Jeśli zaistnieje taka potrzeba grunty udostępni także Miasto Stołeczne Warszawa.


Nasze zaangażowanie w budowę Centrum wpisuje się w cały szereg prac PKP S.A. mających na celu wspieranie działań kulturalno – oświatowych. Zakładamy przeniesienie zbiorów Muzeum Kolejnictwa na tereny o wiele większe i atrakcyjniejsze.  Mam tu na myśli pętlę kolejową na Szczęśliwcach – Odolanach. Stworzenie Centrum przyczyni się do znacznego ożywienia tych terenów  - powiedział Piotr Ciżkowicz – Członek Zarządu PKP S.A.