Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca w Poraju.
Nowy wygląd, nowoczesne i przyjazne podróżnym wnętrze oraz poprawa bezpieczeństwa to główne założenia modernizacji dworca w Poraju. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę na przebudowę obiektu.
Przetarg, w którym wpłynęło pięć ofert wygrało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Pol-rem" Sp. z o. o. z Myszkowa, które przebuduje dworzec w Poraju za 4,3 miliona złotych. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Prace związane z przebudową obiektu rozpoczną się na początku listopada, a zakończą jesienią przyszłego roku.
W ramach prac modernizacyjnych, które potrwają prawie rok, wybudowany w latach 1985-1987 dworzec w Poraju, przejdzie olbrzymią metamorfozę. Zmieni się jego wygląd zewnętrzny. Skute zostaną wszystkie tynki zewnętrzne i izolacje, a w ich miejsce pojawi się okładzina imitująca drewno. Na elewacji dworca od strony peronów zostanie zamontowany olbrzymi zegar o średnicy prawie dwóch metrów podświetlany diodami LED. Bryła obiektu i jego otocznie zostanie również podkreślone przez nową iluminację. Przemianę przejedzie bezpośrednie otoczenie dworca, gdzie zaprojektowano osiem miejsc parkingowych, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych, a także stojaki rowerowe i nowe ławki. Uporządkowane zostaną tereny zielone, a także nasadzone nowe drzewa i krzewy.
Bardziej przyjazne dla podróżnych stanie się wnętrze dworca. Gruntownie zmodernizowany hol będzie pełnił jednocześnie funkcję poczekalni. Zyska on nowe oświetlenie, ławki, zegar, tablice informacyjne, a także posadzkę, w której zostaną zamontowane linie prowadzące wraz z polami uwagi (pomogą one poruszać się po dworcu osobom niewidzącym). W projekcie zaplanowano również miejsca pod automaty biletowe, maszyn vendingowe, bankomat i skrytki bagażowe. W pomieszczeniach sąsiadujących z holem znajdzie się kasa biletowa, a także zmodernizowane i przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych toalety wraz z miejscem do przewijania dzieci. Część przestrzeni na parterze zarezerwowano pod salon prasowy oraz Gminne Centrum Informacji wraz z przestrzenią wystawienniczą. Na wyższych kondygnacjach budynku zlokalizowano z kolei pomieszczenia biurowe.
Dworzec będzie miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. W projekcie przebudowy ujęto również obniżenie okienka kasowego, tak żeby ułatwić do niego dostęp osobom na wózkach inwalidzkich. Przy kasie zostanie zamontowana również pętla indukcyjnyna, która ułatwi komunikację z obsługą osobom niedosłyszącym. Udogodnieniem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej jest likwidacja barier architektonicznych w otoczeniu dworca i wybudowanie podjazdów prowadzących do budynku dworca.
Poprzez wymianę instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, remont dachu i ocieplenie budynku zdecydowanej poprawie ulegnie stan techniczny budynku i jego energooszczędność. Natomiast montaż nowoczesnego systemu monitoringu polepszy bezpieczeństwo na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu.
Przebudowa dworca Poraj będzie finansowa ze środków własnych PKP S.A i budżetowych.