O jedną dziesiątą spadła liczba przestępstw na terenach kolejowych. Wzrosła też ich wykrywalność.
O jedną dziesiątą spadła liczba przestępstw na terenach kolejowych. Wzrosła też ich wykrywalność. Takie są wnioski Straży Ochrony Kolei, która porównała dane z pierwszych siedmiu miesięcy obecnego i ubiegłego roku.
Od stycznia do lipca 2013 roku na terenach kolejowych doszło do 7 907 zdarzeń. To aż o 766 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i aż 1 283 mniej niż w roku 2011. Funkcjonariusze SOK w ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku ujęli aż 2 861 sprawców przestępstw i wykroczeń. Wzrosła także liczba kontroli punktów skupu złomu. Wykrywalność skradzionych elementów infrastruktury kolejowej oraz ujawnianie osób skupujących i sprzedających utrzymuje się także na podobnym poziomie. Od stycznia do końca lipca tego roku przeprowadzono 10 534 kontrole punktów skupu złomu, wykrywając 138 przypadków posiadania elementów infrastruktury kolejowej. Ujawniono 39 osób skupujących i 121 sprzedających skradzione części kolejowe.
Pasażerowie oraz przedsiębiorcy działający na kolei mogą czuć się coraz bezpieczniej. Straż Ochrony Kolei konsekwentnie i systematycznie podnosi skuteczność swoich działań – spada przestępczość i wzrasta wykrywalność sprawców – mówi dr inż. Józef Hałyk, Komendant Główny Straży Ochrony Kolei. - Obok ochrony terenów kolejowych, zabezpieczania pociągów i dworców, prowadzimy szereg działań prewencyjnych i edukacyjnych, które przynoszą pozytywne rezultaty. Grupy operacyjno – interwencyjne SOK zwalczają również przestępczość zorganizowaną naruszającą mienie i bezpieczeństwo ruchu kolejowego.
Straż Ochrony Kolei, stanowiąca wyodrębnioną część PKP Polskich Linii Kolejowych S.A, liczy ponad 3100 pracowników i funkcjonariuszy, skupionych w 18 komendach regionalnych i 80 posterunkach na terenie całego kraju. Głównym zadaniem formacji jest zabezpieczanie terenów kolejowych, ochrona przewozów oraz szeroko rozumiana prewencja i edukacja. Rocznie SOK realizuje ponad 250 tys. patroli szlaków, przystanków i dworców, ponad 300 tys. patroli w pociągach, monitoruje tereny kolejowe na prawie 7 400 posterunkach i 10 500 przejazdach kolejowych. Rocznie legitymowanych jest ponad 22 tys. osób, ponad 80 tys. jest pouczanych, wystawia się blisko 38 000 mandatów i kieruje prawie tysiąc wniosków do sądów. Straż Ochrony Kolei prowadzi też działania edukacyjne w zakresie poprawy bezpieczeństwa m.in. w ramach akcji „Bezpieczny przejazd –zatrzymaj się i żyj”, „Bezpieczny poniedziałek” oraz współpracuje z organami ścigania.