Od poniedziałku 2 września wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Podróżnych będą wspierać informatorzy mobilni.
Od poniedziałku 2 września wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany mają przede wszystkim związek z postępem prac remontowych i modernizacyjnych prowadzonych na torach. W czasie wdrożenia zmian w rozkładach, na 19 największych dworcach w Polsce, podróżnych będą wspierać informatorzy mobilni.
Modernizacje linii
Rozkład jazdy PKP Intercity ulega korekcie ze względu na modernizację linii, prace torowe i technologiczne. Obecnie prace na sieci kolejowej trwają w ponad 250 miejscach. Modernizacją, bądź rewitalizacją, objętych jest w sumie 3200 km torów. Podczas obecnej korekty zarządca infrastruktury wprowadza mniej zmian niż miało to miejsce podczas korekty wakacyjnej. Pasażerowie np. w Warszawie odczują znaczną poprawę podróżowania linią średnicową. Od 2 września br. na tę trasę oraz most średnicowy wróci ponad pół tysiąca pociągów. To efekt zakończenia prac remontowych, dzięki którym prędkość pociągów wzrośnie o 20 km/h i będzie taka sama między Warszawą Wschodnią a Zachodnią. Kończą się także utrudnienia na torach związane z budową przystanku Warszawa Ursus – Niedźwiadek. Pociągi znów w tym miejscu będą jeździć dwoma, a nie jednym torem.
W związku z pracami zarządcy infrastruktury zmienia się także rozkład jazdy PKP Intercity. W efekcie niektóre pociągi pojadą objazdami, inne kursować w skróconej relacji, a na kilku odcinkach czasowo zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza.
W związku z pracami prowadzonymi na linii nr 1 (Warszawa – Koluszki – Częstochowa – Katowice) i odwołaniem pociągu regionalnego, uruchomiono dodatkowe postoje na stacjach: Sucha Żyrardowska, Jesionka, Radziwiłłów Mazowiecki, Skierniewice Rawka na linii Warszawa - Łódź i Łódź -Warszawa.
Z racji modernizacji linii nr 18 (Toruń - Bydgoszcz) w dniach 25 września -
6 października zmiany w postojach pociągów „Kopernik”, „Lublinianin”, „Czartoryski”, „Wieniawski”. Część z nich zatrzyma się na stacjach: Toruń Kluczyki, Przyłubie, Cierpice, Bydgoszcz Łęgnowo, Bydgoszcz Bielawy. W tym okresie jeden z pociągów kursujących na tej linii będzie miał wydłużoną trasę, natomiast trasa „Lublinianina” zostanie skrócona. Pasażerów udających się w kierunku Bydgoszczy zabierze pociąg Przewozów Regionalnych. Na skróconej trasie będzie zapewniona także komunikacja zastępcza.
Tory popularnej trasy zakopianki poddawane są pracom remontowym. Pociągi relacji Warszawa -Zakopane, Zakopane - Warszawa oraz Gdynia - Zakopane, Zakopane - Gdynia będą kursowały w skróconej relacji. Nie zaburzy to jednak ciągłości jazdy na tej trasie. Pasażerowie będą mogli skorzystać z komunikacji zastępczej zagwarantowanej przez przewoźnika.
Na terenie Trójmiasta, w rejonie przejazdu linii nr 202 (Gdańsk – Szczecin) będą prowadzone weekendowe prace torowe, w związku z tym pociągi kursujące w relacji skróconej do stacji Gdańsk Główny nie będą zatrzymywały się w soboty i niedziele na stacjach Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna. Część pociągów na tej trasie będzie kursowała z zastępczą komunikacją autobusową na odcinkach Słupsk – Sławno oraz Łobez – Runowo Pomorskie.
Zgodnie z planem linia kolejowa Reda - Hel zostanie po wakacjach ponownie zamknięta, a pociągi zastąpione autobusową komunikacją zastępczą. Do przyszłego roku wykonawca będzie kończył prace modernizacyjne na tej linii. Jej udostępnienie na okres wakacji i wzmożonych podróży było jednym z priorytetów zarządcy infrastruktury podczas planowania i nadzorowania tej inwestycji.
Prace modernizacyjne będą prowadzone także na obszarze innych linii kolejowych oraz na terenie Litwy. Szczegółowa lista zmian znajduje się w załączniku.
Informacje dla pasażerów
Na 19 największych dworcach w Polsce, na pasażerów czekać będzie około 120 informatorów mobilnych, którzy w razie potrzeby udzielą potrzebnych informacji. Wszelkie informacje o wrześniowej korekcie rozkładu jazdy są dostępne również w Internecie (www.intercity.pl i www.rozklad-pkp.pl) oraz pod numerem infolinii 19 757.