Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły budowę nowego dworca kolejowego na stacji Przetycz w woj. mazowieckim. Podróżni mogą korzystać z niewielkiego, nowoczesnego dworca, dostosowanego do potrzeb wszystkich pasażerów.

Budowa dworca kolejowego Przetycz, znajdującego się we wsi Stare Bosewo, w powiecie wyszkowskim, zrealizowana została w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec kolejowy Przetycz to niewielki obiekt odznaczający się współczesną i minimalistyczną formą architektoniczną, z charakterystyczną, ośmiometrową wieżą zegarową. Powstał w formule typowego Innowacyjnego Dworca Systemowego. Wyróżnia się kolorową elewacją wykonaną z płyt laminowanych. Całość funkcji dworcowych znajduje się pod wiatą i w niewielkim budynku. Znajdziemy pod nią osłoniętą z trzech stron poczekalnię z siedziskami oraz promiennikami ciepła, których zadaniem jest zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą znajdują się również stojaki rowerowe i stacja naprawy jednośladów, a także elektroniczne tablice wyświetlające przyjazdy i odjazdy pociągów. Natomiast w budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Infrastruktura kolejowa w Polsce nieustannie się rozwija. Modernizujemy linie kolejowe i zabytkowe dworce zarówno w dużych ośrodkach, jak i w mniejszych miejscowościach. Przebudowę dworca Przetycz zrealizowaliśmy z wykorzystaniem środków z Programu Infrastruktura i Środowisko, który wspiera modernizację dworców na odcinku Warszawa Wschodnia – Białystok – Kuźnica Białostocka. Na realizację projektu przeznaczyliśmy ponad 40 mln zł ze środków unijnych – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Budowa nowego dworca Przetycz to dowód na to, że dbamy nie tylko o rozwój metropolii, ale również mniejszych miejscowości. Rozwój infrastruktury kolejowej w całym kraju w ostatnich latach nabrał ogromnego tempa. Wszyscy Polacy, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, mają coraz lepszy dostęp do nowoczesnej i komfortowej kolei – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Otwarty dworzec kolejowy Przetycz to kolejny przykład wielkiej modernizacji polskiej kolei. Działania polskiego rządu zapewniają mieszkańcom kolejnej małej miejscowości położonej na ważnym szlaku kolejowym dostęp do komfortowej i proekologicznej infrastruktury. Mam nadzieję, że wykonany w formule innowacyjnego dworca systemowego budynek dwora stanie się jedną z wizytówek miejscowości oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Ostrołęki i Warszawy. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznacza 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Dzięki zakończonej inwestycji dworzec kolejowy Przetycz jest komfortową przestrzenią obsługi podróżnych. To kolejna inwestycja sfinalizowana w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Warto przypomnieć, że parę tygodni temu udostępniliśmy podróżnym niewielkie dworce w Jaktorowie i Ożarowie Mazowieckim – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Budowa nowego dworca objęła także jego najbliższe otoczenie. Ułożone zostały nowe chodniki, wyznaczone miejsca parkingowe oraz uporządkowana zieleń. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nim m.in. takie ułatwienia dla podróżnych, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy dotykowe mapy dworca.

Podczas inwestycji wdrożone zostały rozwiązania przyjazne środowisku. Dworzec jest wyposażony w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS), sterujące urządzeniami i systemami oraz optymalizujące zużycie energii elektrycznej oraz wody. Dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa dworzec wyposażono w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.

Budowa nowego dworca kolejowego Przetycz to koszt 6,1 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Wykonawcą robót było konsorcjum firm HELI FACTOR sp. z o.o. (lider konsorcjum) i MERX sp. z o.o. (członek konsorcjum).