Do 31 października br. można głosować na najładniejszy i najbardziej funkcjonalny dworzec w ramach konkursu „Dworzec Roku 2023"! To już szósta edycja prestiżowego plebiscytu, w finale którego znalazło się pięć dworców zarządzanych przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja ProKolej, zaś jednym z patronów plebiscytu jest Fundacja Grupy PKP.

Finałową ósemkę tworzą: Zajezierze koło Dęblina, zespół dworców w Dolinie Popradu (Piwniczna, Piwniczna-Zdrój, Zubrzyk, Stary Sącz, Rytro, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Żegiestów, Żegiestów-Zdrój, Milik), Gdańsk Główny, Centrum Przesiadkowe Gogolin, Węzeł Przesiadkowy Rokietnica, Węgliniec, Wieliczka Park i Wisła Uzdrowisko. Każdy z kandydatów ma szanse na dwie nagrody, z których pierwszą przyznaje jury konkursu, natomiast wyłonienie drugiego laureata poprzedza głosowanie internatów.

W finale tegorocznej edycji plebiscytu znalazło się pięć dworców zarządzanych przez PKP S.A. i są to:

  • Zajezierze k. Dęblina,
  • Dworce Doliny Popradu,
  • Gdańsk Główny,
  • Węgliniec,
  • Wieliczka Park.

Finałowa piątka to dworce, które zostały zrewitalizowane z dbałością o historyczne detale i dostosowane do współczesnych oczekiwań pasażerów. Większość inwestycji zrealizowano w ramach Program Inwestycji Dworcowych (PID), największego w historii Polski programu zmieniającego oblicze dworców kolejowych. W ramach jego pierwszej edycji zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju.

Celem konkursu „Dworzec Roku" jest wyróżnienie najlepiej ocenianych przez użytkowników dworców kolejowych w Polsce, propagowanie dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowanie najbardziej funkcjonalnych dworców kolejowych.