PKP Intercity przywraca kolejne połączenia i ogłasza rozkład jazdy na okres wakacyjny, który będzie obowiązywać od niedzieli 14 czerwca do 29 sierpnia 2020 roku.

Wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń w przemieszczaniu się w związku z pandemią koronawirusa, a także w odpowiedzi na nieustanie zwiększające się zapotrzebowanie na podróżowanie, PKP Intercity wznawia kursowanie kolejnych pociągów. Od początku maja br. do regularnego kursowania powróciło już ponad 100 składów PKP Intercity - zarówno tych, które z powodu epidemii były zawieszone, jak i tych, które zostały skrócone i teraz wracają do pełnej relacji.

Począwszy od środy 10 czerwca br. czerwca PKP Intercity przywraca i uruchamia kolejne połączenia, dzięki czemu w okresie wakacyjnym do dyspozycji pasażerów będzie ich jeszcze więcej – od 10 do 28 czerwca spółka uruchamia łącznie kilkadziesiąt kolejnych pociągów.  To znacząco ułatwi podróżowanie po Polsce wszystkim, którzy zaplanowali letnie wyjazdy z kolejowym przewoźnikiem. Przypominamy, że w związku z trwającą epidemią część pociągów PKP Intercity nadal pozostaje zawieszona. Szczegółowy wykaz na stronie: https://www.intercity.pl/pl/aktualna-dostepnosc-pociagow-pkp-ic/.

Wracają kolejne Pendolino

W okresie wakacyjnym na tory powrócą już niemal wszystkie pociągi kategorii Express InterCity Premium (EIP), obsługiwane przez składy Pendolino. Pociągi, które zostaną przywrócone 10 i 11 czerwca br. umożliwią szybką i komfortową podróż między Trójmiastem a Krakowem i Rzeszowem oraz Warszawą a Wrocławiem, Krakowem i Gliwicami. Z kolei w dniach 26, 27 i 28 czerwca br. na tory wrócą kolejne składy Pendolino, które  pojadą między innymi na trasach Trójmiasto – Warszawa – Kraków, Kołobrzeg – Kraków, Warszawa – Wrocław, Trójmiasto – Gliwice i Bielsko-Biała.

Łatwiej nad morze

Składy Pendolino zwiększą komfort dojazdu do Trójmiasta, podobnie jak m.in. pociągi IC Stoczniowiec z Zielonej Góry, TLK Doker z Katowic, kursujący z Bydgoszczy IC Powiśle, łączące Gdynię i Zakopane TLK Karpaty i IC Witkacy, weekendowy TLK Laguna z Łodzi, czy nocny TLK Ustronie relacji Kraków – Kołobrzeg – Kraków.

Dzięki temu ostatniemu możliwy będzie dojazd do Kołobrzegu oraz na Hel, gdzie pociąg będzie prowadzić grupę wagonów przełączaną w Gdyni. Na Hel zawiozą podróżnych pociągi TLK Artus z Katowic przez Wrocław i Poznań, EIC Jantar z Warszawy czy nocny TLK Mierzeja łączący Kołobrzeg i Lubin. Do Kołobrzegu dojadą także pociągi Pendolino oraz między innymi TLK Pobrzeże, który pojedzie już w pełnej relacji Łódź – Kołobrzeg – Łódź.

Łatwiejsze staną się podróże do Świnoujścia. Z Bielska - Białej dojedzie tam pociąg TLK Szyndzielnia. Z Warszawy odjedzie nocny TLK Uznam, a z Krakowa będzie można podróżować składem TLK Wybicki, który zatrzyma się m.in. w Częstochowie i Poznaniu. Przez stolicę Małopolski przejedzie także nocny IC Przemyślanin z Przemyśla.

W okresie wakacyjnym pociągami PKP Intercity dojedziemy także do innych nadmorskich miejscowości. Do Łeby będzie można dotrzeć z Warszawy pociągiem TLK Delfin, a z Krakowa i Katowic nocnym składem TLK Korsarz. TLK Gwarek zapewni możliwość podróżowania z Katowic i Poznania do Ustki. Ze stolicy Wielkopolski dojechać do niej będzie można także składem TLK Orkan.

Powrót połączeń do Zakopanego

Od 26 czerwca br. na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. Tego dnia na tory wyjadą kursujące z Warszawy pociągi EIC Tatry i IC Oscypek. IC Witkacy i TLK Karpaty zapewnią połączenie Trójmiasta ze stolicą Tatr. Mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli dojechać do Zakopanego pociągiem TLK Halny. Na tory wraca także nocny skład IC Podhalanin relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin.

Do Szklarskiej Poręby będzie można dojechać z Warszawy pociągiem IC Karkonosze, a z Białegostoku składem IC Orzeszkowa (w drodze powrotnej kursować będzie w relacji Szklarska Poręba – Warszawa). Pasażerowie mogą korzystać także z przywróconego już wcześniej, jeżdżącego z Warszawy weekendowego pociągu IC Śnieżka, który dodatkowo prowadzi przełączaną we Wrocławiu grupę wagonów do Kudowy Zdroju.

Więcej pociągów między dużymi miastami

Wakacyjny rozkład jazdy przynosi także powrót wielu połączeń między dużymi miastami. Na torach znów pojawią się m.in. IC Zamenhof łączący Warszawę i Białystok, IC Włókniarz w pełnej relacji Szczecin – Łódź, IC Sztygar w skróconej relacji Wrocław – Katowice, IC Sienkiewicz łączący Kraków i Olsztyn.

Łatwiejsze staną się także podróże między Warszawą a Łodzią. Na tory wracają bowiem jeżdżące w tej relacji pociągi IC Leśmian, IC Wokulski oraz IC Łęcka.

W okresie wakacyjnym przywróconych zostanie wiele pociągów z i do Poznania. Na tory wracają IC Drwęca do Olsztyna, TLK Ślązak do Katowic, jeżdżące do stolicy TLK Warta i EIC Chrobry czy weekendowy TLK Wetlina relacji Poznań – Łupków.

Plany powrotu połączeń międzynarodowych

PKP Intercity ma przygotowany plan sukcesywnego przywracania relacji międzynarodowych, co będzie możliwe po ponownym otwarciu granic dla połączeń kolejowych. Składy przewoźnika będą sukcesywnie uruchamiane  w relacjach do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i Słowacji. Będzie to oznaczać także uzupełnienie oferty połączeń krajowych o pociągi sezonowe, takie jak m.in. TLK Pirat i TLK Bursztyn do Kołobrzegu, TLK Wolin do Świnoujścia, TLK Wydmy do Łeby i na Hel czy TLK Rozewie na Hel, łączące południową Polskę z wybrzeżem.

Dostosowanie rozkładu do prowadzonych prac modernizacyjnych na liniach

Przywracanie do kursowania kolejnych pociągów zbiega się z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy. W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2019/2020 zarządca infrastruktury kolejowej przewidział pięć takich korekt, których zadaniem jest regularne dostosowanie kursowania pociągów do realizowanych prac modernizacyjnych prowadzonych na liniach kolejowych.

Na odcinku Zielona Góra – Zbąszynek w zastępstwie pociągów nadal działać będzie  zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA). Wynika to z trwającej przebudowy linii Zbąszynek – Czerwieńsk przez PKP PLK, co w przyszłości umożliwi skrócenie czasu podróży. ZKA będzie także okresowo uruchamiana na kilku innych odcinkach, m.in. Gorzów Wielkopolski – Kostrzyn, Bielsko Biała – Sucha Beskidzka, Olsztyn – Malbork, Krzepice – Kępno.

Podróże z rezerwacją miejsc

Od 1 czerwca możliwy jest zakup biletów na wszystkie miejsca siedzące w pociągach PKP Intercity. Aby zapewnić pasażerom bezpieczną podróż konieczny jest ścisły nadzór nad poziomem zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też PKP Intercity wprowadziło od 4 czerwca obowiązkową rezerwację miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Bilety jednorazowe są wydawane wyłącznie ze wskazaniem miejsca do siedzenia. Z kolei od osób podróżujących z biletem okresowym także wymagane jest posiadanie rezerwacji miejsca na konkretne połączenie. Rezerwacja miejsca do biletów okresowych kosztuje złotówkę można ją nabyć w kasach biletowych, a także poprzez stronę internetową intercity.pl. 

Bezpieczne podróże

Przewoźnik przypomina pasażerom o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad ostrożności obejmujących m.in. zasłanianie ust i nosa w pociągu, podczas trwania całej podróży, a także częste mycie rąk. Przestrzeganie ich jest istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa własnego oraz współpodróżnych.

Wszystkie składy PKP Intercity są regularnie dezynfekowane i czyszczone. Na warszawskiej Olszynce Grochowskiej, stacji postojowej, z której wyprawianych jest najwięcej pociągów przewoźnika, dezynfekowane są wszystkie kluczowe miejsca i elementy wyposażenia wagonów, z którymi podróżny ma bezpośredni kontakt, m.in. klamki, poręcze, uchwyty, przyciski sterowania drzwiami, czy toalety.

Szczegółowe informacje dla pasażerów

Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.). Ponadto w dniach 10 i 14, a także 26 i 27 czerwca 2020 roku na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Poznań Główny, Szczecin Główny, Wrocław Główny) do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni. Pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.