Adres: ul. Pawia 5a, 31-154 Kraków, Współrzędne 50.0675, 19.946111
Godziny otwarcia dworca: całodobowo z wyłączeniem dostępu do części lokali handlowych w godzinach 22:00 – 6:00
Położony w całości pod powierzchnią peronów, dworzec mieści się w ścisłym centrum miasta, 10 minut piechotą od krakowskiego Rynku. Do dworca można dotrzeć:
• z każdego peronu – windą lub schodami ruchomymi;
• od strony ul. Bosackiej gdzie znajduje się dworzec autobusowy;
• przez Galerię Krakowską;
• z tunelu szybkiego tramwaju - przystanek Dworzec Główny Tunel;
a także idąc od strony placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w kierunku tunelu „Magda”, schodząc pochylnią zachodnią. Dworzec otwarty całodobowo z wyłączeniem, w godzinach 23:00-5:00, dostępu do pasażu handlowego.
Transport publiczny: W bezpośrednim sąsiedztwie budynku, od strony ulicy Bosackiej, znajduje się dworzec autobusowy MDA. Obok dworca, pod układem torowym znajduje się przystanek szybkiego tramwaju – Dworzec Główny Tunel. Znajdziemy tam tramwaje linii 5, 19 oraz 50. Od strony ul. Pawiej, przed Galerią Krakowską,
z przystanku Dworzec Główny Zachód (Galeria) kursują tramwaje linii nr 3 oraz nocny 69, a także linie autobusowe: 105, 129, 130, 132, 154, 179, 304, 405, 429. Obok dworca autobusowego MDA znajduje się pętla autobusowa Dworzec Główny Wschód, gdzie zatrzymują się autobusy: 115, 182, 192, 482.
Postój taxi znajduje się na parkingu nad peronami (poziom 1).
Na dworcu znajduję się 20 kas z ofertą wszystkich przewoźników oraz Centrum Obsługi Klienta „PKP Intercity” - sprawdź godziny otwarcia
a także samoobsługowe automaty biletowe.
Automat Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej znajduje się na peronie „retro”, obok budynku starego dworca.
Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00
Usługi:
- Informacja o dworcu i usługach na nim dostępnych;
- Informacja o topografii miasta, komunikacji miejskiej, atrakcjach turystycznych;
- Pomoc w obsłudze urządzeń dostępnych na dworcu;
- Informacja o możliwości wynajęcia powierzchni na dworcu;
- Informacja o możliwości zorganizowania na dworcu wydarzenia, akcji marketingowej;
- Pomoc dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej, w tym usługa tłumacza języka migowego;
- Pomoc w zakresie zagubionego bagażu;
- Bookcrossing – książka w podróży;
- Przyjmowanie uwag, skarg i reklamacji.
Biuro Informacji Turystycznej – lokal 11
Skrytki bagażowe dostępne są całodobowo.
Apteka, artykuły spożywcze, drogerie, galanteria, gastronomia, kawiarnie, prasa i książki, upominki, zabawki, lokale usługowe (m.in. kantor, kwiaciarnia, optyk, GSM, poligrafia, wypożyczalnia samochodów, zakłady bukmacherskie); bankomat na poziomie „0”
Zobacz jakie sklepy i usługi są dostępne na dworcu
Toalety czynne są całodobowo, płatne 3,50 zł,.Dostępna jest osobna toaleta z przewijakiem, można także skorzystać z prysznica płatnego 15 zł.
Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością
Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.
Do toalet dla niepełnosprawnych na dworcu można zjechać windą nr 1 lub 5 od południowej strony dworca, wybierając poziom (-2), toalety są płatne. Toaleta przy peronie 5 jest bezobsługowa (automat wrzutowy),
w toalecie przy peronie 1 jest obsługa.
Dojazd do dworca oraz jego dostępność
Obiekt został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.
Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą wjechać do budynku dworcowego w przestrzeń galerii handlowej:
• wejściem głównym od strony ul. Bosackiej gdzie znajduje się dworzec autobusowy,
• od ul. Pawiej przez Galerie Krakowską,
• idąc od strony placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w kierunku tunelu „Magda” pochylnią zachodnią.
• z tunelu szybkiego tramwaju przystanek Dworzec Kraków Główny
Z holu kasowego na każdy peron prowadzi 5 wind osobowych łączących wszystkie poziomy dworca – hol kasowy, poziom antresoli, perony i płytę parkingową . Ta droga może być również wykorzystana przez osoby niepełnosprawne przyjeżdżające na dworzec pojazdami zmechanizowanymi, parkującymi na parkingu nad peronami.
Dworzec został wyposażony w oznaczenia podłogowe dla osób niewidomych i niedowidzących ułatwiające poruszanie się po obiekcie.
Na dworcu zainstalowanych jest 15 biegów schodów ruchomych oraz 10 wind ułatwiających komunikację pomiędzy poziomem dworca a peronami. Windy dodatkowo wyjeżdżają na poziom parkingu nad peronami.
Dworzec Kraków Główny to pierwszy tak nowoczesny dworzec podziemny w Polsce. Zastąpi on budynek historycznego krakowskiego dworca Głównego pochodzącego z 1847 roku. Zlokalizowany w centrum miasta, dobrze skomunikowany z peronami i znajdującym się nad nim parkingiem, dworcem autobusowym i szybkim krakowskim tramwajem sprawia, że jest idealnym węzłem przesiadkowym.
Wewnątrz obiektu podróżni znajdą 24 kasy biletowych, Centrum Obsługi Klienta i trzy poczekalnie, toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych), a także specjalne pomieszczenia dla matki z dzieckiem. Dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. linie prowadzące z polami uwagi, obniżone okienka kasowe, windy). Poza obsługą podróżnego pomyślano również o lokalach komercyjnych, gdzie znajdziemy szeroki zakres branż i usług. Na dworcu będzie można skorzystać z licznych kawiarni, restauracji, sklepów, punktów usługowych. Budynek jest nie tylko dworcem kolejowym, ale też przestrzenią, gdzie możemy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne w podróży rzeczy czy zrobić zakupy.
Prace budowlane na krakowskim podziemnym dworcu rozpoczęły się pod koniec 2010 roku. Obiekt został udostępniony podróżnym już 15 lutego 2014 roku.
W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)