Lokalizacja

 

Dojazd

 

TAXI

 

Kasy

 

InfoDworzec

 

Biuro

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Plan dworca

WiFi

Adres: ul. Pawia 5a, 31-154 Kraków, Współrzędne 50.0675, 19.946111

Godziny otwarcia dworca: całodobowo z wyłączeniem dostępu do części lokali handlowych w godzinach 22:00 – 6:00

 

 Lokalizacja

Położony w całości pod powierzchnią peronów, dworzec mieści się w ścisłym centrum miasta, 10 minut piechotą od krakowskiego Rynku. Do dworca można dotrzeć:
•    z każdego peronu – windą lub schodami ruchomymi;
•    od strony ul. Bosackiej gdzie znajduje się dworzec autobusowy;
•    przez Galerię Krakowską;
•    z tunelu szybkiego tramwaju - przystanek Dworzec Główny Tunel;
a także idąc od strony placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w kierunku tunelu „Magda”, schodząc pochylnią zachodnią. Dworzec otwarty całodobowo z wyłączeniem, w godzinach 23:00-5:00, dostępu do pasażu handlowego.

 Dojazd

Transport publiczny: W bezpośrednim sąsiedztwie budynku, od strony ulicy Bosackiej, znajduje się dworzec autobusowy MDA. Obok dworca, pod układem torowym znajduje się przystanek szybkiego tramwaju – Dworzec Główny Tunel. Znajdziemy tam tramwaje linii 5, 19 oraz 50. Od strony ul. Pawiej, przed Galerią Krakowską,
z przystanku Dworzec Główny Zachód (Galeria) kursują tramwaje linii nr 3 oraz nocny 69, a także linie autobusowe: 105, 129, 130, 132, 154, 179, 304, 405, 429. Obok dworca autobusowego MDA znajduje się pętla autobusowa Dworzec Główny Wschód, gdzie zatrzymują się autobusy: 115, 182, 192, 482.

 TAXI

Postój taxi znajduje się na parkingu nad peronami (poziom 1).

 Kasy

Na dworcu znajduję się 20 kas z ofertą wszystkich przewoźników oraz Centrum Obsługi Klienta „PKP Intercity” - sprawdź godziny otwarcia
a także samoobsługowe automaty biletowe.

Automat Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej znajduje się na peronie „retro”, obok budynku starego dworca.

 InfoDworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

 Biuro

Biuro Informacji Turystycznej – lokal 11

 Bagaże

Skrytki bagażowe dostępne są całodobowo.

 Usługi

Apteka, artykuły spożywcze, drogerie, galanteria, gastronomia, kawiarnie, prasa i książki, upominki, zabawki, lokale usługowe (m.in. kantor, kwiaciarnia, optyk, GSM, poligrafia, wypożyczalnia samochodów, zakłady bukmacherskie); bankomat na poziomie „0”

Zobacz jakie sklepy i usługi są dostępne na dworcu

 WC

Toalety czynne są całodobowo, płatne 3,50 zł,.Dostępna jest osobna toaleta z przewijakiem, można także skorzystać z prysznica płatnego 15 zł.

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

Do toalet dla niepełnosprawnych na dworcu można zjechać windą nr 1 lub 5 od południowej strony dworca, wybierając poziom  (-2), toalety są płatne. Toaleta przy peronie 5 jest bezobsługowa (automat wrzutowy),
w toalecie przy peronie 1 jest obsługa.

Dojazd do dworca oraz jego dostępność
Obiekt został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.
Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą wjechać do budynku dworcowego w przestrzeń galerii handlowej:
•    wejściem głównym od  strony ul. Bosackiej gdzie znajduje się dworzec autobusowy,
•    od ul. Pawiej przez Galerie Krakowską,
•    idąc od strony placu Jana Nowaka Jeziorańskiego w kierunku tunelu „Magda” pochylnią zachodnią.
•    z tunelu szybkiego tramwaju przystanek Dworzec Kraków Główny
Z holu kasowego na każdy peron prowadzi 5 wind osobowych łączących wszystkie poziomy dworca – hol kasowy, poziom antresoli, perony i płytę parkingową . Ta droga może być również wykorzystana przez osoby niepełnosprawne przyjeżdżające na dworzec pojazdami zmechanizowanymi, parkującymi na parkingu nad peronami.
Dworzec został wyposażony w oznaczenia podłogowe dla osób niewidomych i niedowidzących ułatwiające poruszanie się po obiekcie.
Na dworcu zainstalowanych jest 15 biegów schodów ruchomych oraz 10 wind ułatwiających komunikację pomiędzy poziomem dworca a peronami. Windy dodatkowo wyjeżdżają na poziom parkingu nad peronami.

 Historia

Dworzec Kraków Główny to pierwszy tak nowoczesny dworzec podziemny w Polsce. Zastąpi on budynek historycznego krakowskiego dworca Głównego pochodzącego z 1847 roku. Zlokalizowany w centrum miasta, dobrze skomunikowany z peronami i znajdującym się nad nim parkingiem, dworcem autobusowym i szybkim krakowskim tramwajem sprawia, że jest idealnym węzłem przesiadkowym.
Wewnątrz obiektu podróżni znajdą 24 kasy biletowych, Centrum Obsługi Klienta i trzy poczekalnie, toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych), a także specjalne pomieszczenia dla matki z dzieckiem. Dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (m.in. linie prowadzące z polami uwagi, obniżone okienka kasowe, windy). Poza obsługą podróżnego pomyślano również o lokalach komercyjnych, gdzie znajdziemy szeroki zakres branż i usług. Na dworcu będzie można skorzystać z licznych kawiarni, restauracji, sklepów, punktów usługowych. Budynek jest nie tylko dworcem kolejowym, ale też przestrzenią, gdzie możemy zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne w podróży rzeczy czy zrobić zakupy.
Prace budowlane na krakowskim podziemnym dworcu rozpoczęły się pod koniec 2010 roku. Obiekt został udostępniony podróżnym już 15 lutego 2014 roku.

 Plan dworca

Plan dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)