Dworzec Gliwice

 

Lokalizacja

 

Dojazd

 

TAXI

 

Ładowanie

 

Kasy

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres: 44-100 Gliwice, ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12, współrzędne: 50.300850, 18.676954
Godziny otwarcia dworca: całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec znajduje się w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowany jest budynek Poczty Polskiej. Dworzec usytuowany jest ok. 800 m od Ratusza, 250 m od Parku Chopina i Palmiarni Miejskiej oraz w odległości między 600 a 1000 m od Wydziałów Politechniki Śląskiej. 100 m od peronów po drugiej stronie dworca zlokalizowana jest Galeria Handlowa FORUM. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku znajduje sie Centrum Przesiadkowe, z którego bezpośrednio przez tunel mozna dostać sie na perony i drugą stronę miasta , na ul. Zwycięstwa.

 Dojazd

W związku z przebudową Centrum Przesiadkowego zmiany w ruchu komunikacji miejskiej na bieżąco aktualizowane są na stronach i rozkładach komunikacji miejskiej.
W bezpośrednim sąsiedztwie dworca - na Placu Piastów - znajdują się przystanki autobusowe KZK GOP, kursujące po mieście oraz w kierunkach Gliwic Łabędy, Pyskowic, Zabrza i Katowic, np:
linie:
840  w kierunku Zabrza do Katowic (przyspieszony),
197 w kierunku  Gliwic Łabędy
32 w kierunku od Zabrza do Gliwic Łabędy
677 w kierunku Pyskowic
259 w kierunku marketu TESCO i centrum logistyki Gliwice Port
A4  w kierunku szpitali miejskich przy ul. Radiowej i ul. Kościuszki oraz gliwickiej Operetki.
202 bezpośrednio do Szpitala Onkologicznego
Na placu przed budynkiem dworca znajduje się stacja rowerów miejskich.
 
PARKING
Bezpośrednio przed budeynkiem dworca nie ma możliwości zaparkowania.

 

 TAXI

Postój TAXI znajduje się po lewej stronie od wyjścia głównego z dworca.

 Stacja ładowania

Stacje ładowania PKP Mobility są płatne 1,25zł/kWh lub 1zł/kWh z kodem Bilkom (przy zakupie biletów). Szczegóły: https://pkp.pl/pl/dworce/pkpmobility/stacje-ladowania Chwilowo nieczynna

 Kasy

W budynku dworca znajdują się kasy Przewoźników:
PKP Intercity - sprawdź godziny otwarcia
Koleje Śląskie czynne od 5:00 do 21:30
2 biletomaty Kolei Śląskich.

 Bagaże

Skrytki bagażowe – czynne całodobowo w holu głównym dworca, płatne od 13 zł małe skrytki do 16 zł duże skrytki. Ceny podane za dobę.

 Usługi

Punkty gastronomiczne (01Minute, SUBWAY), automat vendingowy. Na terenie dworca znajdują się bankomat i wpłatomat:  EURONET orz automat AVISTA  dostępne całodobowo.

 WC

Toalety płatne, czynne od 6.00 do 22.00 - opłata 3 zł. Dodatkowo w toaletach znajduje się prysznic, opłata 12 zł

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

 Historia

Dworzec jest węzłową stacją kolejową w Śródmieściu Gliwic. Budynek jest drugim pod względem wielkości dworcem kolejowym konurbacji górnośląskiej. Stacja kolejowa została otwarta 2 października 1845 wraz z otwarciem linii kolejowej z Wrocławia.
Dworzec w Gliwicach został w pełni oddany dla podróżnych (po przebudowie i rozbudowie peronów) w grudniu 2016 r., modernizacji uległ sam budynek jak i perony - zostały wykonane zadaszenia na 4 peronach, w jednym z wejść na perony zostały zamontowane windy.  Tunelem, na którym zostały zamontowane ruchome schody na perony, mieszkańcy i podróżni mogą dotrzeć z jednej strony miasta na drugą. W holu głównym dworca (w tzw. dominancie),  na ścianie położona jest zabytkowa mozaika.
W październiku 2017 r. na ścianie wejściowej do dworca odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą postaci Prof. Antoniego Rosikonia, najstarszego profesora w Polsce, wieloletniego wykładowcy Politechniki Śląskiej, któremu kolej towarzyszyła przez całe życie zawodowe. 

Plan dworca

Plan dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)