Zabytkowe mapy oraz fotografie poświęcone kolei już od 20 listopada będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Kolejnictwa. Partnerem strategicznym wystaw jest Fundacja Grupy PKP.

Zabytkowe mapy oraz fotografie poświęcone kolei już od 20 listopada będzie można oglądać w warszawskim Muzeum Kolejnictwa. Partnerem strategicznym wystaw jest Fundacja Grupy PKP.

Wystawa „Mapy kolejowe” prezentuje 30 najciekawszych map ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Najstarszym i zarazem najcenniejszym eksponatem jest pochodząca z 1863 r.  kolejowa mapa Polski, która zostanie pokazana publicznie po raz pierwszy. Zamierzeniem organizatorów wystawy jest udokumentowanie historycznego rozwoju sieci kolejowej w Europie od I poł. XIX wieku do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem terenów polskich oraz wkładu Polaków w budowę europejskich sieci kolejowych. Mapy opowiadają zarówno historię rozwoju kolei, jak i dzieje poszczególnych państw oraz zachodzących w nich przemian politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturowych.
- Niezwykle ciekawym faktem odzwierciedlonym w mapach jest wyraźnie rozdzielenie systemów linii kolejowych na terenie Polski pomiędzy trzech zaborców w XIX wieku, a następnie scalenie ich w dwudziestoleciu międzywojennym. Na podstawie map można prześledzić jakie zmiany dokonywały się w połączeniach kolejowych, jakie nowe dworce powstawały, gdzie i kiedy docierały nowe linie. – mówi Cezary Karpiński, p.o. Dyrektora Muzeum Kolejnictwa.
Wystawa organizowana jest pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, przy udziale Fundacji Grupy PKP.

Fundacja jest również inicjatorem prezentacji wybranych fotografii tegorocznej Wikiekspedycji kolejowej. Latem 2014 r. grupa miłośników kolei związanych ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska wzięła udział w trwającej 20 dni podróży po Polsce. Celem wyprawy było zrealizowanie dokumentacji zdjęciowej, wykonanie opisów dworców i obiektów kolejowych oraz środków transportu kolejowego. Tegoroczna Wikiekspedycja objęła Śląsk, Małopolskę, Mazowsze, Wielkopolskę i Pomorze. Na wystawie w warszawskim Muzeum Kolejnictwa prezentowane są fotografie dwóch autorów, młodych miłośników kolei - Michała Klincewicza (Wikipedysta „Travelarz”) i Dawida Licheniaka (Wikipedysta „Lichen99”).
- Ekspozycja zdjęć z „Wikiekspecycji kolejowej“ jest prawdopodobnie pierwszą tego typu muzealną prezentacją, przybliżającą polską kolej w sposób, w jaki postrzegają ją pasjonaci tej tematyki. – mówi Paweł Wojciechowski, Prezes Fundacji Grupy PKP – Podejmując współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia założyliśmy, że wśród wielu zrealizowanych fotografii dostępnych w zbiorach Wiki Commons znajdą się świetne, posiadające walory artystyczne prace, ukazujące kolej, jakiej na co dzień być może nie dostrzegamy. Korzystając z możliwości współpracy z Muzeum Kolejnictwa, postanowiliśmy zaprezentować kilkadziesiąt zdjęć szerokiej publiczności, licząc, że będzie to inspiracja do kolejnych interesujących projektów, dokumentujących kolejowe dziedzictwo oraz dokonujące się na kolei zmiany.
Wyboru zdjęć dokonali eksperci: Tomasz Sikora - fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz wielu wydawnictw autorskich, Łukasz Prokop – współzałożyciel stowarzyszenia Stacja Muranów, miłośnik Warszawy, animator, twórca wystaw plenerowych i gier miejskich oraz Iwona Kuczaik z Departamentu Marketingu PKP S.A.
- Kolej od zawsze była niezwykle fotogeniczna. Pokazuje to wystawa „Wikiekspedycja kolejowa 2014”. Autorzy najlepszych fotografii zabierają nas w podróż po najdalszych zakątkach Polski. Na wystawie zobaczyć można zarówno poniemieckie dworce, odrestaurowane niedawno w dużą pieczołowitością, jak i zupełnie nowe obiekty wybudowane już w XXI wieku. Ta różnorodność to ogromny atut polskiej kolei. – stwierdza Łukasz Prokop.

Wernisaż wystaw zaplanowano na 20 listopada br. o godz. 18.00. Ekspozycje w Muzeum Kolejnictwa (Warszawa, ul. Towarowa 1) będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2015 r.