Bardziej funkcjonalny, estetyczny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – taki jest dworzec w Rumi po zakończonej niedawno modernizacji. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie obiektu.

Bardziej funkcjonalny, estetyczny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – taki jest dworzec w Rumi po zakończonej niedawno modernizacji. Dziś odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Podróżni mogą jednak z niego korzystać już od pierwszej połowy lipca.

Dworzec został gruntownie odnowiony. Wykonano między innymi nowe elementy konstrukcyjne, w tym antresolę i klatki schodowe. Wymieniono drzwi, okna, podłogi i posadzki. Wyremontowana została elewacja budynku, a także nawierzchnia przed dworcem. Nową aranżację zyskała przestrzeń związana z obsługą podróżnych, dzięki czemu stała się bardziej funkcjonalna.

Obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zlikwidowano bariery architektoniczne. Zainstalowano dwie windy (wewnętrzną i zewnętrzną, którą można dostać się na poziom tunelu). Na dworcu powstały także pochylnie, toaleta przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności oraz pasy prowadzące i ostrzegawcze dla osób niedowidzących.
Koszt inwestycji wyniósł ponad 5 mln 300 tys. złotych brutto. Wykonawcą prac była BUDREM-RYBAK Sp. z o.o. Sp. k.

Ponad 80% powierzchni dworca zajmie miejska „Stacja Kultury” z biblioteką. Oprócz funkcji ściśle związanych z podróżą, takich jak kasy biletowe, pasażerowie będą mieli do dyspozycji kiosk i lokal gastronomiczny.

W województwie pomorskim PKP S.A. planuje między innymi modernizację dworca Gdańsk Główny. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową. Dotychczas, oprócz dworca w Rumi, podróżnym udostępniono przebudowane obiekty w Gdyni (Gdynia Główna), Malborku i Lęborku. Trwa budowa nowego dworca w Sopocie, która zakończy się w roku przyszłym.