4 oferty wpłynęły w przetargu na dostawy sprzętu komputerowego dla spółek Grupy PKP. Jest to kolejne zamówienie realizowane w ramach grupy zakupowej.

4 oferty wpłynęły w przetargu na dostawy sprzętu komputerowego dla spółek Grupy PKP. Jest to kolejne zamówienie realizowane w ramach grupy zakupowej. Taka formuła pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności.

Przetarg  dotyczy dostaw komputerów, laptopów i monitorów wraz z akcesoriami, w które wyposażonych zostanie  8 tys. 330 pracowników spółek Grupy PKP. Jest to jedno z największych w tym roku zamówień na dostawę sprzętu komputerowego w Polsce. Na jego sfinansowanie przeznaczono około 30 milinów złotych brutto. W postępowaniu wpłynęły 4 oferty. Trwają prace komisji przetargowej.

Zamówienie sprzętu komputerowego realizowane jest w ramach grupy zakupowej. Szacujemy, że konsolidacja zakupów pozwoli na osiągnięcie oszczędności na poziomie przekraczającym 5 milionów złotych. W 2014 roku planujemy przeprowadzić ponad 20 wspólnych postępowań o łącznej wartości przekraczającej 600 milionów złotych. Dziś możemy już powiedzieć, że stosowana przez międzynarodowe koncerny metoda zwiększenia siły przetargowej spółek sprawdza się również w Grupie PKP” – mówi Jan Starzyk, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych i Kontrolingu w PKP S.A.

Wśród zamówień realizowanych w tej formule znalazły się na przykład: przetarg na utrzymanie czystości na wybranych dworcach i stacjach kolejowych, zamówienie na świadczenie usług telefonii komórkowej, na dostawę papieru czy oleju napędowego.

Jednym z głównych celów zamówienia nowego sprzętu komputerowego jest ograniczenie kosztów eksploatacji  oraz standaryzacja urządzeń. Niektóre komputery w spółkach Grupy PKP mają już ponad 10 lat. Zdarzają się także takie, które pochodzą jeszcze z lat 90-tych. Wymiana i ujednolicenie sprzętu jest konieczne dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania i wymiany informacji pomiędzy spółkami.

Nowe urządzenia mają się także sprawdzać w trudnych warunkach. Objęte zostaną  czteroletnią gwarancją, a  ewentualne usterki mają być usuwane w ciągu jednego dnia roboczego.
W ramach postępowania zakupionych będzie  ponadto około 2000 urządzeń UPS na potrzeby posterunków ruchu kolejowego PKP PLK S.A.  Będą one wspomagać  prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego.

Efektywne działanie sprzętu ma zapewnić m.in. zastosowanie wydajnych zasilaczy, ujednoliconych  portów komunikacyjnych, możliwości zdalnego zarządzania komputerem oraz systemu diagnostycznego sygnalizującego przyczyny awarii. Dla prawie 7,5 tysiąca komputerów stacjonarnych z monitorami  i komputerów all-in-one określono jednolite wymagania.

Postępowanie na sprzęt komputerowy prowadzone jest w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP). Szczególnie istotne jest zatem określenie parametrów technicznych sprzętu w sposób zapewniający zachowanie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Grupa PKP na przełomie 2013 i 2014 roku przeprowadziła dwie tury dialogu technicznego ze wszystkimi  dostawcami i producentami, którzy zgłosili chęć udziału w dialogu i spełnili warunki brzegowe. Dzięki temu dochowano należytej  staranności w przygotowaniu wymagań technicznych dotyczących zamawianego sprzętu.

Zamawiający przewidział przeprowadzenie aukcji elektronicznej. Liderem postępowania jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Oprócz niej uczestniczą w nim: PKP S.A., PKP Intercity S.A., PKP Energetyka S.A. oraz PKP Cargo S.A.