Na przestrzeni kilku ostatnich lat PKP S.A. są areną dynamicznych przeobrażeń, których wyrazem są m.in. ulepszone procesy, wprowadzanie nowych narzędzi informatycznych usprawniających codzienną pracę, szkolenia i wiele innych.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat PKP S.A. są areną dynamicznych przeobrażeń, których wyrazem są m.in. ulepszone procesy, wprowadzanie nowych narzędzi informatycznych usprawniających codzienną pracę, szkolenia i wiele innych. Wszystko to w znaczący sposób przyczynia się do coraz efektywniejszego funkcjonowania całej organizacji i przekształcania się PKP S.A. w nowoczesne przedsiębiorstwo z sukcesem działające w konkurencyjnej gospodarce. To, że PKP S.A. zmieniają swoje oblicze zauważyło również otoczenie rynkowe i niezależne instytucje. Starania w tym zakresie doceniono, przyznając PKP S.A. certyfikat „Przedsiębiorstwa Przyszłości 2014”.

To prestiżowe wyróżnienie zostało nadane w ramach Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Firm i Innych Jednostek Organizacyjnych Prowadzących Działalność Gospodarczą „Przedsiębiorstwo Przyszłości”.
Celem Programu jest identyfikowanie i promowanie nowoczesnych polskich firm, które opierają swoje modele biznesowe na inwestowaniu w wiedzę i zarządzaniu kapitałem intelektualnym, wykazując jednocześnie troskę o rozwój pracowników oraz z powodzeniem realizując ideę społecznej odpowiedzialności biznesu.

PKP S.A. zostały laureatem I edycji Programu w uznaniu za działania ukierunkowane na wdrażanie nowoczesnej strategii zarządzania kapitałem ludzkim i budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku w oparciu o zasoby niematerialne przedsiębiorstwa, a zwłaszcza wiedzę. W opinii ekspertów, w ciągu ostatnich dwóch lat udało się wprowadzić w Spółce nowoczesne rozwiązania HR na skalę niespotykaną w całej, ponad dziesięcioletniej historii działalności PKP S.A. Według Komisji wdrożone rozwiązania cechuje znaczący poziom innowacyjności i użyteczności w praktyce zarządzania firmą. Wysoko oceniono zwłaszcza wprowadzenie systemu do zarządzania projektami rekrutacyjnymi, wdrożenie systemów do zarządzania elektronicznym obiegiem dokumentów oraz implementację nowych funkcjonalności w ramach intranetu Spółki. Doceniono również politykę kadrową, w której priorytetowo traktuje się rozwój kompetencji pracowników, w tym organizację szkoleń, staży, kursów czy udzielanie dofinansowania do studiów. Zauważono również podejmowane przez kierownictwo firmy inicjatywy współpracy ze szkołami wyższymi oraz projekty badawcze realizowane w PKP S.A. i adresowane do pracowników firmy, w tym: „Barometr HR” oraz diagnoza potrzeb szkoleniowych pracowników. Zwrócono również uwagę na umiejętne wykorzystywanie przez kadrę menedżerską PKP S.A. instrumentów HR jako narzędzi wspomagających procesy zarządzania zmianą i wdrożenie w Grupie PKP „Kodeksu Etyki” oraz procedur przeciwdziałania nadużyciom wewnętrznym.

- Każdą firmę uczestniczącą w naszym projekcie oceniało niezależnie od siebie 2 recenzentów – członków Komisji Certyfikującej, rekrutujących się spośród naukowców z udokumentowanym dorobkiem teoretycznym lub praktycznym w dziedzinie zarządzania wiedzą, kapitałem intelektualnym i HR. Certyfikaty nadawaliśmy firmom, które uzyskały w procedurze oceny co najmniej 70 punktów na 120 możliwych. PKP S.A. znalazły się w tym gronie, czego serdecznie Państwu gratuluję. – powiedziała Grażyna Kaczmarczyk, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, główny organizator Programu. Warto podkreślić, że wśród audytorów były m.in. takie osobistości ze świata nauki jak: prof. Dariusz Rott, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr Anna Syrek-Kosowska, honorowy vice-president The International Society for Coaching Psychology przy Brytyjskim Towarzystwie Psychologicznym, prof. Maciej Mitręga, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i prof. Zbigniew Widera, prezes Centrum Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego. Z sylwetkami recenzentów oraz szerzej o idei Programu można dowiedzieć się odwiedzając stronę internetową Programu www.przedsiębiorstwoprzyszlosci.pl

Wyniki Programu „Przedsiębiorstwo Przyszłości” zostały oficjalnie ogłoszone podczas uroczystej Gali Finałowej w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniu 12 marca br. Pamiątkowy dyplom i statuetkę potwierdzającą nadanie certyfikatu „Przedsiębiorstwa Przyszłości” w imieniu PKP S.A. odebrali: Piotr Ciżkowicz – Członek Zarządu oraz Witold Moszyński – Dyrektor ds. Rozwoju Pracowników w Departamencie Zarządzania Kapitałem Ludzkim. Certyfikat tym bardziej cieszy, że wg. Komisji Certyfikującej, uzyskać go mogły tylko te firmy, które dowiodły wysokich standardów w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Zdaniem Komisji to właśnie od potencjału ludzkiego i umiejętności jego wykorzystania zależy dziś poziom innowacyjności i nowoczesności przedsiębiorstw, które z kolei przekładają się na osiąganie przez nie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Organizatorem merytorycznym Programu "Przedsiębiorstwo Przyszłości" jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. „Przedsiębiorstwo Przyszłości” jest projektem cyklicznym, a certyfikaty przyznawane są na rok. Kolejna, II edycja Programu rozpocznie się jesienią 2014 roku.