Fala gwałtownych opadów doprowadziła do krytycznej sytuacji w południowej części Polski. Wiele miejscowości zostało zalanych, mieszkańcy stracili dobytek życia. Działania pomocowe uruchomione przez Fundację Grupy PKP wsparły osoby poszkodowane w powodzi.

Jesteśmy poruszeni tragedią tysięcy osób, którym woda zabrała niejednokrotnie dobytek życia. Jednak teraz najistotniejsze, by zrobić możliwie najwięcej dla ofiar kataklizmu. Dlatego Fundacja Grupy PKP włącza się w ogólnopolską akcję pomocową – mówił Radosław Konieczny, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP w pierwszych dniach, apelując do braci kolejarskiej i wszystkich ludzi dobrej woli do wspólnej pomocy poszkodowanym w powodzi.

Powódź, która dotknęła m.in. Głuchołazy, Lądek-Zdrój, Nysę, Kłodzko, Prudnik i dziesiątki mniejszych miejscowości, spowodowała zniszczenia domów, infrastruktury oraz ujęć wodnych. Tysiące osób zostało zmuszonych do ewakuacji, a wiele rodzin straciło cały dorobek życiowy.

Każdy gest ma znaczenie

Jednym z pierwszych działań pomocowych wdrożonych przez Fundację Grupy PKP było uruchomienie zbiórki finansowej, której celem szczególnym jest bezpośrednie wsparcie powodzian. Gromadzone fundusze od darczyńców pomogą w realizacji kolejnych działań pomocowych dla najbardziej poszkodowanych w powodzi. 

W pierwszym tygodniu po zalaniu, kiedy zapotrzebowanie na produkty pierwszej potrzeby było największe, Fundacja Grupy PKP zakupiła 24 tony wody butelkowanej marki Primavera. Przy współpracy z Energop Sochaczew sp. z o. o. woda pitna została przetransportowana w bardzo krótkim czasie do hubu pomocowego we Wrocławiu, skąd trafiła do najbardziej potrzebujących. Spółka WARS S.A. włączyła się do działań, zakupując wodę butelkowaną oraz artykuły higieniczne takie jak ręczniki papierowe czy papier toaletowy. W tym samym czasie wśród pracowników Grupy PKP na terenie całej Polski trwała organizowana przez Fundację Grupy PKP zbiórka darów rzeczowych. Z samej Warszawy do punktów zaopatrzeniowych w województwach dolnośląskim i opolskim trafiły m. in. artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, artykuły higieniczne i sanitarne, środki czystości, podstawowe artykuły medyczne, ale też koce, komplety pościeli, termosy, ładowarki uniwersalne czy płyty indukcyjne.

Przekazanie materiałów higienicznych, fot. Archiwum FGPKP

Fundacja Grupy PKP nie zapomniała o najmłodszych powodzianach. W transportach przekazane zostały kolorowe książeczki z postacią Beniego – maskotki Fundacji. Materiały zostały wykorzystane w organizacji czasu dzieci, dla których sytuacja była bardzo trudna i często niezrozumiała.

Sytuacja na terenach dotkniętych kataklizmem bardzo szybko się zmienia, a  tym samym potrzeby osób poszkodowanych. Kiedy woda opadła, a pierwsze niebezpieczeństwo minęło, dla mieszkańców zalanych terenów rozpoczął się kolejny rozdział życia: powrót do normalności.

Zmieniające się potrzeby wymagają zmiany działania

Skutki powodzi są katastrofalne. Potrzeba pomocy na terenach zalanych, na miejscu – w neutralizowaniu skutków powodzi rosła z każdym dniem. Również chęć wsparcia wśród braci kolejarskiej.

Fundacja Grupy PKP zaangażowała się w działania wolontaryjne. Pierwszą grupą wolontariuszy, która wyposażona przez Fundację Grupy PKP w odpowiedni sprzęt, ruszyła na południe Polski, byli pracownicy PKP Intercity S.A. Zakład Południowy. Grupa kolejarzy pojechała do Bodzanowa, gdzie wspierała w działaniach porządkowych mieszkańców. Wolontariusze oczyszczali m.in. posesje z błota oraz śmieci naniesionych przez falę powodziową.

Wolontariusze IC S.A. Zakład Południowy w Bodzanowie, fot. Archiwum FGPKP

Ale nie tylko kolejarze zdecydowali się na pomoc powodzianom. Fundacja Grupy PKP wraz z samorządami studenckimi warszawskich uczelni uruchomiła wspólną akcję wolontariatu, której celem było niesienie pomocy osobom poszkodowanym.

W ramach akcji blisko 270 wolontariuszy-studentów wyjechało na zalane tereny. Głównym miejscem ich działań była gmina Paczków w województwie opolskim. Transport wszystkich osób wraz ze specjalistycznym sprzętem finansowanym przez Fundację zapewniło PKP Intercity S.A. Spółka przygotowała dodatkowe wagony przeznaczone tylko na potrzebę akcji wolontariatu. 

Warszawscy studenci ruszający do Paczkowa w ramach wolontariatu studenckiego, fot. Archiwum FGPKP

–  Od pierwszych dni powodzi Fundacja Grupy PKP włącza się intensywnie w pomoc osobom, które w jej wyniku ucierpiały. Wciąż przekazujemy powodzianom artykuły pierwszej potrzeby, a teraz dodatkowo we współpracy z Grupą PKP oraz studentami warszawskich uczelni ruszamy, by już na miejscu, na terenach popowodziowych pomagać mieszkańcom w sprzątaniu następstw klęski żywiołowej – mówił o akcji wolontariatu Radosław Konieczny, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. – Jestem pod wrażeniem tego, jak szybko i w ogromnej liczbie młodzi ludzie odpowiedzieli na apel o wsparcie. Bardzo Wam za to dziękuję.

Radosław Konieczny - prezes zarządu Fundacji Grupy PKP o organizacji wolontariatu dla TVP 3 Warszawa, fot. Archiwum FGPKP

Dzięki samorządom studenckim do działania ruszyli, w trzech turach, studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Politechniki Warszawskiej. Do trzeciej tury studentów dołączyli pracownicy spółek z Grupy  PKP, by tym samym w ramach wolontariatu pracowniczego uczestniczyć w działaniach porządkowych na terenach powodziowych.

          Studenci warszawskich uczelni wyższych neutralizujący skutki powodzi, fot. Archiwum FGPKP       

„Każda złotówka ma ogromne znaczenie i może zmienić życie osób dotkniętych powodzią”

To nie koniec działań pomocowych Fundacji Grupy PKP. Dzięki funduszom zgromadzonym w trakcie zbiórki możliwy będzie zakup produktów, które są niezbędne dla funkcjonowania osób poszkodowanych oraz które pomogą im w powrocie do normalności.

Obecnie rozpoznawane są potrzeby osób zamieszkujących tereny popowodziowe. Fundacja Grupy PKP jest w stałym kontakcie z pracującymi na miejscu służbami, które od początku weryfikują zmiany zachodzące w zapotrzebowaniu na wsparcie.

– Każda złotówka ma ogromne znaczenie i może zmienić życie osób dotkniętych powodzią. Dziękujemy każdemu, kto wpłacił darowiznę na rzecz pomocy powodzianom. Fundusze pomogą  w powrocie do normalności ofiarom kataklizmu – opisuje cel wykorzystania środków finansowych  Radosław Konieczny, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. 

Fot. Archiwum FGPKP