Rozpoczęła się VI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna InterModal2024. Wydarzenie, którego temat brzmi: „Transport intermodalny w kolejowo-morskich łańcuchach logistycznych”, zgromadziło ekspertów, przedsiębiorców oraz przedstawicieli najważniejszych instytucji związanych z logistyką i transportem. Fundacja Grupy PKP wsparła organizację konferencji.
Celem konferencji, która odbywa się od 16 do 18 września w Warszawie, jest omówienie najważniejszych zagadnień związanych z obsługą terminali portów morskich, które aktualnie stanowią istotny element obsługi potoków ładunków w Polsce. Głównymi tematami, na których koncentrują się prelegenci to: rozwój infrastruktury portowej i lądowej, nowe kierunki rozwoju transportu intermodalnego oraz rola systemów IT w procesach przewozowych i przeładunkowych. Jest to wydarzenie istotne dla branży kolejowej, ze względu na dużą przepustowość transportu szynowego i możliwości związane z rozwijaniem sektora intermodalnego przez spółki z branży kolejowej.
Obecny na wydarzeniu Radosław Konieczny, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP podkreślił: ─ Konferencja InterModal2024 jest wyjątkową okazją do integracji systemów transportowych w UE i stanowi platformę do dyskusji na temat transportu intermodalnego, który wpisuje się w ekologiczną politykę transportową. Fundacja Grupy PKP wspiera projekty, które promują rozwój kolei. Współpraca przy takich wydarzeniach przyczynia się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań oraz wzmacnia pozycję Polski w obszarze transportu międzynarodowego.
W VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej InterModal2024 biorą udział eksperci z branży transportu intermodalnego, przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji rządowych oraz firm, które działają na rynku transportowym i logistycznym. Wydarzenie promuje transport intermodalny jako przyjazną dla człowieka i środowiska politykę transportową. Program wydarzenia obejmuje sesje plenarne, warsztaty oraz panele dyskusyjne prowadzone przez ekspertów.
Konferencję rozpoczęło uroczyste otwarcie poprowadzone przez dra inż. Jacka Pasia, prezesa SITK RP. W pierwszym dniu wydarzenia spółki kolejowe były reprezentowane m.in. przez Marcina Trelę, wiceprezesa UTK, Paweł Pawłowski, dyrektor Biura Logistyki PKP S. A., Macieja Kaczorka, członka zarządu, dyrektora ds. strategii i rozwoju PKP PLK S.A.
Według danych GUS z 2022 roku w Polsce prężnie działa 35 aktywnych terminali przeładunkowych – 31 kolejowo-drogowych i 4 morskie (morze–kolej). Kontenery są dominującym rodzajem jednostek ładunkowych, które stanowią aż 95% wszystkich przewozów. Transport intermodalny w Polsce ma ogromne szanse na dalszy rozwój, głównie dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu naszego kraju w centrum Europy i dostępowi do Morza Bałtyckiego.
Fundacja Grupy PKP wsparła finansowo organizację VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo─Technicznej InterModal2024. Wydarzenie poświęcone rozwojowi terminali przeładunkowych i zrównoważonej logistyce zorganizowali: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP oraz Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej.