Fundacja Grupy PKP zakupiła dostępne całodobowo urządzenie do pomiaru stanu trzeźwości dla Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Od czerwca można korzystać z alkomatu na terenie Dworca Wrocław Główny.
Dworzec Wrocław Główny jest miejscem o szczególnie dużym natężeniu ruchu pasażerskiego Czwarty rok z rzędu odnotowuje największą wymianę pasażerską w Polsce. Rocznie liczba osób korzystających z dolnośląskiego obiektu dochodzi do 30 milionów. Policjanci z Komisariatu Kolejowego Komendy Wojewódzkiej Policji, który mieści się na wrocławskim dworcu, zwrócili także uwagę na duże zapotrzebowanie na kontrolę trzeźwości wśród podróżnych, w efekcie czego zawnioskowali do Fundacji Grupy PKP o zakup alkomatu samoobsługowego.
– Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia i dlatego każdy, kto potrzebuje sprawdzić swój stan trzeźwości, może to zrobić w naszym komisariacie. Urządzenie jest dostępne całodobowo i bezpłatnie, a samo badanie szybkie i łatwe w wykonaniu. Niejednokrotnie od naszych decyzji może zależeć nasze lub czyjeś bezpieczeństwo, dlatego warto poświęcić chwilę, aby sprawdzić czy można już kontynuować podróż, na przykład pociągiem lub innym pojazdem – opowiada Komendant Kolejowego Komisariatu KWP we Wrocławiu kom. Milena Szymańska.
– To bardzo ważne, aby zachować stan trzeźwości – szczególnie podczas przebywania na terenach kolejowych. Stąd właśnie wsparcie inicjatywy wrocławskich policjantów. Samokontrola pozwoli na zwiększenie uważności podróżnych. Mam nadzieję, że nasz działanie przyczyni się do zwiększenia społecznej świadomości oraz wpłynie na zmniejszenie liczby zachowań niebezpiecznych i wypadków z udziałem pasażerów kolejowych – podsumowuje działanie Radosław Konieczny, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Korzystanie z urządzenia jest bezpłatne i bezpieczne. Słomki, które służą do wdmuchiwania powietrza w alkomat są jednorazowe, a odpowiedzialnym za ich uzupełnianie jest Komisariat Kolejowy KWP. W Polsce nie ma rejestru trzeźwości, więc badanie nie wiąże się z konsekwencjami, a wynik jest ukazywany w sposób pozwalający na zachowanie prywatności odczytu.
Rocznie dochodzi do około 200 wypadków na terenach kolejowo-drogowych. W 2023 roku w wypadkach drogowych uczestniczyło 2 074 użytkowników ruchu w stanie nietrzeźwości. Aż do 141 z nich doszło w województwie dolnośląskim. Montaż takich urządzeń, jak to na wrocławskim dworcu, ma na celu zmniejszenie liczby zdarzeń z udziałem nietrzeźwych.