Blisko 150 osób z 50 państw, kilkadziesiąt prezentacji, a to wszystko w ciągu trzech dni. Tak właśnie wyglądały wydarzenia towarzyszące Międzynarodowemu Dniu Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych (The International Level Crossing Awareness Day – ILCAD). To już piętnasta edycja tego wydarzenia – szczególnie ważna dla całej Grupy PKP, ponieważ odbyła się w Warszawie.
Fundacja Grupy PKP i PKP S.A. stanęły w tym roku przed wyjątkowym wyzwaniem – przygotowaniem jednego z największych na świecie wydarzeń związanych z bezpieczeństwem w transporcie kolejowym – ILCAD 2023. Obchodom towarzyszyły także konferencja zorganizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przechodzeniu przez Tory w Miejscach Niedozwolonych (The International Trespass Awareness Day – TRESPAD) oraz wizyta techniczna, podczas której uczestnicy poznawali technologie stosowane na polskiej kolei. Były to trzy dni intensywnej pracy i spotkań.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przeciwdziałanie przechodzeniu przez tory w miejscach niedozwolonych oraz zapobieganie samobójstwom – tym zajmowano się w czasie konferencji TRESPAD. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać przedstawicieli kolei z innych krajów i wymienić się doświadczeniami dotyczącymi zwiększania środków bezpieczeństwa. Szczególne poruszenie wywołał seans filmu o tragicznej śmierci nastoletniego Harrisona Ballantyne rozpoczynający wystąpienie przedstawicieli środowiska kolejowego z Wielkiej Brytanii. Pokaz ten rezonował w uczestnikach do końca spotkania – niejednokrotnie nawiązywano do tej dramatycznej historii w kolejnych panelach, a także w czasie rozmów kuluarowych.
Następny dzień także obfitował w szczególnie istotne treści – goście z całego świata uczestniczyli w inauguracji ILCAD w niezwykłym otoczeniu Zamku Królewskiego. Przybyłych powitał Wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, po nim zastępca dyrektora Departamentu Kolejnictwa Ministerstwa Infrastruktury Tomasz Rurka odczytał list od Wiceministra Infrastruktury Andrzeja Bittela, a następnie głos zabrali prezes zarządu PKP S.A. i przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (Union Internationale des Chemins de fer – UIC) Krzysztof Mamiński oraz prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek. Kolejnym elementem części oficjalnej było wystąpienie samej pomysłodawczyni projektu ILCAD – Isabelle Fonverne. To właśnie za jej sprawą od 15 lat każdego roku pasjonaci kolei zbierają w jednym miejscu, aby wspólnie omawiać bieżące kwestie związane z bezpieczeństwem w transporcie kolejowym.
Polską perspektywę dotyczącą bezpieczeństwa przedstawili Paweł Rafalski, dyrektor Biura Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego. Następnie Daniel Biernacik, maszynista z wieloletnim stażem, zaprezentował omawiane problemy z punktu widzenia osoby, która jest na tzw. „pierwszej linii frontu”. Reszta spotkań oscylowała wokół różnych rozwiązań dotyczących budowania bezpieczeństwa kolejowego nie tylko poprzez technologię, lecz także świadomość społeczną.
Ostatniego dnia uczestnicy przenieśli się do Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów w Urzędzie Transportu Kolejowego, gdzie czekały na nich trzy symulatory – lokomotywy elektrycznej, manewrowej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego. Następnie pod opieką Fundacji Grupy PKP udali się na przejazdy Warszawskiej Kolei Dojazdowej w Regułach oraz Kaniach Helenowskich, gdzie zostali zapoznani z tamtejszą infrastrukturą.
– Bardzo się cieszę, że mieliśmy w tym roku możliwość zorganizowania wydarzenia tak ważnego w naszej branży. To nie tylko zaszczyt, ale też duża odpowiedzialność. Mam ogromną nadzieję, że czas w Warszawie był ubogacający dla wszystkich uczestników ILCAD i że efekty tej pracy będziemy mogli już niedługo obserwować na torach – powiedziała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.
Kolejne obchody ILCAD odbędą się w przyszłym roku. Tym razem zostaną one zorganizowane w Buenos Aires w Argentynie.