Dworzec Główny Wrocław

 

Lokalizacja

 

Dojazd

 

TAXI

 

Kasy

 

InfoDworzec

 

Biuro

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres:  ulica Piłsudskiego 105, 50-085 Wrocław, Współrzędne 51.098333 17.037222

Godziny otwarcia dworca: Całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec Wrocław Główny położony jest w centrum miasta i stanowi dogodny węzeł komunikacyjny. W pobliżu dworca znajduje się dworzec autobusowy, wrocławski Rynek, kino, park wodny a także galerie handlowe i liczne hotele.

 Dojazd

Komunikacja miejska:

- tramwaje: 0L, 0P, 2, 5, 8, 9, 11, 15, 31, 32;

- autobusy: K, N, 109, 110, 112, 113, 114, 120, 122, 125, 145, 146, 325, 602, 612, ;

- dojazd na lotnisko: autobus 106 (z ulicy Dworcowej) oraz Wro Airport Express (z dworca autobusowego);

- autobusy nocne: 240, 241, 243, 245, 246, 247, 249, 250, 251, 253, 255, 257, 259.

Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej jest dostępny na stronie: www.wroclaw.pl/rozklady-jazdy, natomiast rozkład shuttle bus www.airport.wroclaw.pl/en/passager/getting-here/by-bus/

Parking

Dworzec Wrocław Główny zapewnia 20 miejsc na środkowej części parkingu naziemnego przy budynku dworca. Wjazd od strony ul. Piłsudskiego. Opłata 4,00 zł za godzinę. Możliwość wykupienia abonamentu dobowego w wysokości 60 zł. Nie ma możliwości wykupienia abonamentu miesięcznego. Więcej informacji

 TAXI

Postój taksówek znajduje się na placu przed dworcem od ulicy Piłsudskiego (na parkingu przy budynku Poczty).

 Kasy

PKP Intercity:
Na dworcu  są zlokalizowane kasy biletowe PKP IC (kasy nr 1-5 w holu) oraz Centrum Obsługi Klienta, czynne codziennie w godzinach 7:50-19:10). Całodobowe kasy znajdują się w holu głównym dworca.

Koleje Dolnośląskie:
Na dworcu są zlokalizowane kasy Kolei Dolnośląskich (kasy 6-7 w holu) oraz Biuro Obsługi Klienta (8 do 19.30). Dodatkowo w Pawilonie Południowym dostępne jest jedna kasa.

Przewozy Regionalne:
Na dworcu są zlokalizowane kasy Przewozów Regionalnych (kasy 8-9). Dodatkowo w Pawilonie Południowym dostępne są trzy kasy biletowe.

W kompleksie dworca Wrocław Główny dostępne są biletomaty (sprzedaż biletów IC, PR, KD).

 Infodworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

 Biuro

Informacja Turystyczna (punkt informacji o atrakcjach turystycznych miasta i Dolnego Śląska). Czynna codziennie od 8 do 20. tel.: +48 519 509 337, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Bagaże

Skrytki bagażowe zlokalizowane w tunelu centralnym i bocznym na wysokości peronu 2. Cennik: 13, 16 lub 18 zł (opłata z góry za 24h).

 Usługi

Apteka, gastronomia, kawiarnie, market, prasa i książki, lokale usługowe (m.in. kantor, informacja turystyczna, zakłady bukmacherskie); sześć bankomatów w hali głównej oraz dwa od ul. Suchej.

 WC

W budynku głównym przy klatce schodowej wschodniej i zachodniej (8 do 20) oraz w korytarzu za kasami biletowymi (całodobowa). W godzinach nocnych (od północy do 4 rano) czynne są toalety w Pawilonie Południowym (od strony ulicy Suchej). We wszystkich kompleksach znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych oraz przewijaki dla matki z dzieckiem. Cennik: 2,5 zł

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

 Historia

Dworzec Wrocław Główny (Bahnhof der Oberschlesischen und Breslau-Posen-Glogauer Eisenbahn) wybudowano w latach 1855-57 według projektu budowniczego królewskiego Wilhelma Grapowa w stylu gotyku Tudorów. Był to czwarty pod względem historycznym obiekt tego typu na terenie ówczesnego Breslau. Do budowy obiektu zużyto 6 774 000 cegieł pełnych, 94 000 cegły dziurawki, 120 000 cegły kształtówki, 124 600 stóp kubicznych wapna, 1100 ton cementu portlandzkiego, 425 ton gipsu, 2333 prętów kubicznych piasku murarskiego, a cała inwestycja kosztowała jak na tamte czasy astronomiczną sumę 449 000 talarów, nie licząc wyposażenia wnętrz w meble i oświetlenie, które kosztowało dalsze 26 400 talarów. Na przełomie XIX i XX wieku hala odpraw pociągów została przeniesiona z obecnego holu kasowego na nasyp kolejowy, gdzie pociągi są odprawiane po dzień dzisiejszy. Z kolei w drugiej połowie lata 30. przy dworcu zbudowano schrony.

Krokiem milowym w historii dworca Wrocław Główny była przebudowa z lat 2010-2012. Inwestycja objęła cały kompleks. Wygląd zmienił plac dworcowy, który stał się prawdziwym placem miejskim z zielonymi wyspami, uporządkowaną zielenią, deptakami, kolorowymi fontannami i nową mała architekturą. We wschodniej jego części zlokalizowano parking naziemny z postojem taksówek. Z kolei pod powierzchnią parking podziemny na 217 samochodów, do którego prowadzą dwa zjazdy od strony ulicy Piłsudskiego i Peronowej. Z parkingu podziemnego za pomocą wind i klatek schodowych dostaniemy się do budynku głównego i na plac dworcowy. W ramach inwestycji przebudowano budynek główny wraz z holem kasowym dostosowując go do współczesnych wymagań technicznych. Przy czym niezwykle istotne było zachowanie jego walorów historycznych i architektonicznych. Efekty przeprowadzonych podczas przebudowy prac konserwatorskich można podziwiać dziś w poddanych renowacji salach: Sesyjnej i Cesarskiej. „Nowy dworzec” stał się bardziej przyjazny dla podróżnych dzięki wykonaniu nowych klatek schodowych z windami, a także schodów ruchomych w holu dworca. W całkowicie nowy sposób zaaranżowano przestrzeni obsługi podróżnego. W zachodniej części holu kasowego znajdziemy informację turystyczną i dziewięć kas biletowych, InfoDworzec i poczekalnię. We wschodniej: informację kolejową, centra obsługi klienta.

Dużo zmian widocznych jest na peronach i w tunelach. W tych miejscach prace miały charakter odtworzeniowy (np. odrestaurowano stalowe elementy konstrukcyjne hal peronowych czy odtworzono świetliki) i odbywały się przy konsultacji z konserwatorem zabytków. Nowym elementem było powstanie fragmentu hali peronowej zadaszonej membraną pomiędzy dwoma historycznymi halami. Z punktu widzenia podróżnych największym atutem w tej części kompleksu dworcowego jest pojawienie się schodów ruchomych na perony od strony tunelu miejskiego, a także taśm bagażowych przy schodach prowadzących do tunelu centralnego na peron. Osoby niepełnosprawne mają możliwość dostania się na perony za pomocą nowych wind i specjalnej platformy przy peronie 5.

W ramach inwestycji zamontowano nowy system informacji głosowej oraz informacji dynamicznej dla podróżnych. Nowoczesny jest system monitoringu, który składa się z ponad 250 kamer obrotowych i stałych spiętych w nowoczesnym centrum nadzoru.

Po zakończeniu inwestycji, przebudowa kompleksu dworca Wrocław Główny otrzymała wiele prestiżowych nagród. Dworzec został nagrodzony Eurobuild Awards 2012 w kategorii RICS Regeneration Award za renowację obiektu zabytkowego. Z kolei w 2013 roku tym zajął 3. miejsce w plebiscycie Bryła Roku,  a także otrzymał nagrodę za najlepszą modernizację obiektu historycznego w konkursie "Piękny Wrocław".

Plan dworca

PlanPlan dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)