Dworzec centralny Warszawa

 

Lokalizacja

 

Dojazd

 

Ładowanie

 

Kasy

 

InfoDworzec

 

Biuro

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres:  00-024 Warszawa, Al. Jerozolimskie 54 ,współrzędne: 5222882 2100287
Godziny otwarcia dworca: całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki usytuowany jest w ścisłym centrum miasta, u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. W pobliżu znajduje się stacja Metra Centrum, Dworzec Podmiejski Warszawa Śródmieście a także liczne przystanki tramwajowe i autobusowe dzięki czemu, stanowi doskonały węzeł przesiadkowy. Budynek dworca oferuje bogatą ofertę handlowo usługową a ponad to sąsiaduje z CH Złote Tarasy. W okolicy znajdują się hotele, restauracje, kawiarnie.

 Dojazd

Komunikacja miejska: przystanki z których odjeżdżają autobusy i tramwaje dojeżdżające do większości dzielnic Warszawy zlokalizowane są w Alejach Jerozolimskich oraz w alei Jana Pawła II. Aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej: www.ztm.waw.pl.
Parking
Dworzec Warszawa Centralna łącznie zapewnia miejsca parkingowe bezpośrednio przed budynkiem dworca od strony Alei Jerozolimskich. Opłata 5,00 zł za godzinę. Możliwość wykupienia abonamentu dobowego w wysokości 75,00 zł oraz miesięcznego w wysokości 360,00 zł. Więcej informacji

 Stacja ładowania

Stacje ładowania PKP Mobility są płatne 1,25zł/kWh lub 1zł/kWh z kodem Bilkom (przy zakupie biletów). Szczegóły: https://pkp.pl/pl/dworce/pkpmobility/stacje-ladowania

 Kasy

Kasy biletowe znajdują się na poziomie hali głównej.

W hali głównej znajdują się kasy PKP Intercity - sprawdź godziny otwarcia
Biletomaty PKP Intercity znajdują się na poziomie galerii handlowych oraz hali głównej.
Biletomaty Kolei Mazowieckich – znajdują się na chodniku od strony pętli autobusowej.

 InfoDworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

 Biuro

Informacja kolejowa (PKP Intercity), znajduje się na poziomie hali głównej w Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity czynnym w godzinach  08:10-19:30 oraz  w okienku nr 1 czynnym w godzinach 7.00 - 19.00.
Miejska Informacja Turystyczna znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki pl. Defilad 1 (wejście od strony ul. Emilii Plater), czynna w godzinach 9.00 – 19.00, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , www.go2warsaw.pl

 Bagaże

Skrytki bagażowe znajdują się w galerii północnej, na tyłach lokali usługowo handlowych i dostępne są całą dobę.

 Usługi

Apteka, artykuły spożywcze, cukiernie, galanteria, gastronomia, kawiarnie, księgarnia, market, prasa i książki, piekarnia, lokale usługowe (bank, budka foto, GSM, kantor, kwiaciarnia, optyk, zakłady bukmacherskie); dziewięć bankomatów

 WC

Toaleta 24h znajduje się w galerii południowej oraz na zewnątrz hali głównej, przy okienku kasowym nr 16, pozostałe toalety czynne w godzinach 6:00- 22:00, płatne 3 zł.

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

W okolicach dworca kolejowego Warszawa Centralna bez większych problemów możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy budynkiem dworca a pieszymi, naziemnymi ciągami komunikacyjnymi wzdłuż ul. Emilii Plater oraz al. Jana Pawła II, w kierunku ul. Świętokrzyskiej. Dostępne jest przejście dla pieszych przez ul. Emilii Plater, znajdujących się na wysokości Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Najdogodniejsze wejście do Hali Głównej znajduje się od strony CH Złote Tarasy.

 Historia

Dworzec, zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, został oddany do użytku w 1975 roku i bardzo szybko stał się jednym z symboli Warszawy oraz ikoną modernizmu. Dziś Dworzec inspiruje twórców grafik, designerów i artystów. Budynek dworca to imponująca bryła o niebagatelnej kubaturze 599 996 metrów sześciennych. Hala główna dworca była już przestrzenią dla licytacji, wspólnego czytania książek i wystawy Grand Press Photo. Była zwiedzana w ramach nocy muzeów i lądował w niej wehikuł czasu. Po latach zaniedbania doceniają go również pasażerowie. Po ukończonym w 2010 roku remoncie dworzec przywitał ich nowoczesnym systemem informacji, przestronnymi pasażami handlowymi i eleganckimi lokalami usługowymi. 

 Mapa dworca

Plan dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)