Dworzec centralny Warszawa

 

Lokalizacja

 

Dojazd

 

Kasy

 

InfoDworzec

 

Biuro

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres:  00-024 Warszawa, Al. Jerozolimskie 54 ,współrzędne: 5222882 2100287
Godziny otwarcia dworca: całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki usytuowany jest w ścisłym centrum miasta, u zbiegu Al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. W pobliżu znajduje się stacja Metra Centrum, Dworzec Podmiejski Warszawa Śródmieście a także liczne przystanki tramwajowe i autobusowe dzięki czemu, stanowi doskonały węzeł przesiadkowy. Budynek dworca oferuje bogatą ofertę handlowo usługową a ponad to sąsiaduje z CH Złote Tarasy. W okolicy znajdują się hotele, restauracje, kawiarnie.

 Dojazd

Komunikacja miejska: przystanki z których odjeżdżają autobusy i tramwaje dojeżdżające do większości dzielnic Warszawy zlokalizowane są w Alejach Jerozolimskich oraz w alei Jana Pawła II. Aktualne informacje znaleźć można na stronie internetowej: www.ztm.waw.pl.
Parking
Parking zlokalizowany jest bezpośrednio na płycie od strony Alei Jerozolimskich i zapewnia około 80 miejsc postojowych. Opłata 5 zł za godzinę. Miesięczny abonament 360 zł. Więcej informacji

 Kasy

Kasy biletowe znajdują się na poziomie hali głównej oraz na poziomie -1, w galeriach handlowych dworca.
W związku z pandemią dostępność kas i usług może ulec zmianie

W hali głównej znajdują się kasy PKP Intercity, które są czynne całodobowo.
W galerii wschodniej znajdują się Kasy PKP Intercity, które są czynne w godzinach 8:10 - 19:30. (chwilowo nieczynne)
W galerii środkowej, znajdują się kasy PKP Intercity, które są czynne w godzinach 8:10 - 19:30. (chwilowo nieczynne)
W galerii południowej kasy są czynne całodobowo.  
Biletomaty PKP Intercity znajdują się na poziomie galerii handlowych oraz hali głównej.

 InfoDworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

 Biuro

Informacja kolejowa (PKP Intercity), znajduje się na poziomie hali głównej, w okienku 1 i jest w godzinach 7.00 - 19.00.
Centrum Obsługi Klienta PKP Intercity znajduje się na poziomie hali głównej i jest czynne w godzinach 9:10-20:30.

Miejska Informacja Turystyczna znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki pl. Defilad 1 (wejście od strony ul. Emilii Plater), czynna w godzinach 9.00 – 19.00, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. , www.go2warsaw.pl

 Bagaże

Przechowalnia bagażu znajduje się w galerii środkowej, na wprost wejścia do hali głównej i jest czynna całą dobę. Przerwy w godzinach: 6:20 - 7:00, 10:00 - 10.10, 14:00 - 14:20, 18:20 - 19:00. (chwilowo nieczynna)
Skrytki bagażowe znajdują się w galerii północnej, na tyłach lokali usługowo handlowych i dostępne są całą dobę.

 Usługi

Apteka, artykuły spożywcze, cukiernie, galanteria, gastronomia, kawiarnie, księgarnia, market, prasa i książki, piekarnia, lokale usługowe (bank, fotograf, GSM, kantor, kafejka internetowa, kwiaciarnia, optyk, wypożyczalnia samochodów, zakłady bukmacherskie); dziewięć bankomatów

 WC

Toaleta 24h znajduje się w galerii południowej oraz na zewnątrz hali głównej, przy okienku kasowym nr 16, pozostałe toalety czynne w godzinach 6:00- 22:00, płatne 3 zł.

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

W okolicach dworca kolejowego Warszawa Centralna bez większych problemów możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy budynkiem dworca a pieszymi, naziemnymi ciągami komunikacyjnymi wzdłuż ul. Emilii Plater oraz al. Jana Pawła II, w kierunku ul. Świętokrzyskiej. Dostępne jest przejście dla pieszych przez ul. Emilii Plater, znajdujących się na wysokości Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Najdogodniejsze wejście do Hali Głównej znajduje się od strony CH Złote Tarasy.

 Historia

Dworzec, zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, został oddany do użytku w 1975 roku i bardzo szybko stał się jednym z symboli Warszawy oraz ikoną modernizmu. Dziś Dworzec inspiruje twórców grafik, designerów i artystów. Budynek dworca to imponująca bryła o niebagatelnej kubaturze 599 996 metrów sześciennych. Hala główna dworca była już przestrzenią dla licytacji, wspólnego czytania książek i wystawy Grand Press Photo. Była zwiedzana w ramach nocy muzeów i lądował w niej wehikuł czasu. Po latach zaniedbania doceniają go również pasażerowie. Po ukończonym w 2010 roku remoncie dworzec przywitał ich nowoczesnym systemem informacji, przestronnymi pasażami handlowymi i eleganckimi lokalami usługowymi. 

 Mapa dworca

Mapa dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)