Lokalizacja

 

Dojazd

 

TAXI

 

Kasy

 

InfoDworzec

 

Biuro

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres:  ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań, Współrzędne 5240277 1691213

Godziny otwarcia dworca: całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec  znajduje się w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie dworca autobusowego PKS, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu im.  Adama Mickiewicza. Budynek mieści się przy ulicy Dworcowej na terenie pomiędzy ulicami:  Zachodnią/ Głogowską i Mostem Dworcowym, a aleją Króla Przemysła II.

 Dojazd

W otoczeniu dworca znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe. Biletomat MPK znajduję się przy przystanku autobusowym przy wyjściu z budynku od strony peronu 1. Aktualny plan z rozmieszczeniem przystanków komunikacji miejskiej pod linkiem https://www.ztm.poznan.pl/assets/Uploads/2019.09.02PKP.pdf

 

 TAXI

Postój Taxi znajduje się przy ul. Dworcowej na odcinku od Placu Dworcowego do Dworca Letniego.

 Kasy

Kasy nr 1-2 Koleje Wielkopolskie,
Kasy 3-6 Polregio,
Kasy 7-10 PKP Intercity - sprawdź godziny otwarcia

 InfoDworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

 Biuro

Informacja Kolejowa Koleje Wielkopolskie – tel. 19 757 (numer dostępny całodobowo)

 Bagaże

Skrytki bagażowe dostępne są całodobowo.

 Usługi

Drogeria, kawiarnie, market, prasa i książki, lokale usługowe (m.in. kantor, paczkomaty); trzy bankomaty w hali głównej, sześć bankomatów znajduje się przed wejściem do hali głównej od strony Galerii Avenida

 WC

Toalety czynne są całodobowo, płatne 3,50 zł; dostępna jest osobna toaleta z przewijakiem.

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

Wejście od strony Mostu Dworcowego - bez barier architektonicznych. W przypadku drogi dotarcia na Nowy Dworzec z poziomu 0 tj. od strony Placu Dworcowego zalecane jest udanie się do windy na peronie 1 (ok. 20 metrów od parkingu), winda prowadzi na hol dworca. W holu znajdują się kolejne dwie windy prowadzące na perony 2 oraz 3. W przypadku wejścia do budynku od strony alei Króla Przemysła II przez Galerię Avenida - należy skorzystać z windy znajdującej się w budynku galerii po prawej stronie głównego wejścia.

 Historia

Budynek dworca kolejowego Poznań Główny zaczął obsługiwać podróżnych w 1879 roku. Zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły szybko stał się wizytówką miasta. Pojawiał się na poznańskich pocztówkach i był miejscem odwiedzin turystów. Zniszczony w czasie wojny został odbudowany po jej zakończeniu w stylu klasycystycznym. W wyniku kolejnej przebudowy na przełomie lat 60-tych i 70-tych obiekt zyskał cechy modernistyczne. 29 maja 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście otworzył nowy budynek dworca. Obiekt został zbudowano w rekordowo krótkim czasie – od rozpoczęcia budowy do udostępnienia budynku pasażerom minęło zaledwie 10 miesięcy. Obecnie jest to nowoczesny trzypoziomowy obiekt, jedyny w Polsce poza Dworcem Centralnym w Warszawie zbudowany nad peronami. Dworzec Poznań Główny stanowi integralną część wielofunkcyjnego zintegrowanego centrum komunikacyjnego – inwestycji powstającej na terenach kolejowych w centrum miasta. Oprócz dworca inwestycja obejmuje: dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, parking wielokondygnacyjny na 1 500 aut, nowy układ komunikacyjny i drogowy powiązany z siecią dróg miejskich oraz nowoczesne centrum handlowe. Funkcje zintegrowanego transportu w rejonie stacji uzupełnia inwestycja miejska - przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Zintegrowane centrum komunikacyjne to projekt powstający w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Na podstawie umowy prywatny inwestor buduje na terenie PKP S.A. dworzec oraz centrum handlowe wraz z infrastrukturą drogową i parkingiem. W 2012 roku Dworzec Poznań Główny obsłużył ponad 14 milionów podróżnych.

Plan dworca

Plan dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)