Lokalizacja

 

Dojazd

 

TAXI

 

Kasy

 

InfoDworzec

 

Biuro

 

Bagaże

 

Usługi

 

WC

 

Informacje

 

Historia

 

Mapa dworca

WiFi

Adres:  ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań, Współrzędne 5240277 1691213

Godziny otwarcia dworca: całodobowo

 

 Lokalizacja

Dworzec  znajduje się w centrum miasta, w bliskim sąsiedztwie dworca autobusowego PKS, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu im.  Adama Mickiewicza. Budynek mieści się przy ulicy Dworcowej na terenie pomiędzy ulicami:  Zachodnią/ Głogowską i Mostem Dworcowym, a aleją Króla Przemysła II.

 Dojazd

W otoczeniu dworca znajdują się przystanki autobusowe i tramwajowe. Schemat obrazujący rozmieszczenie przystanków komunikacji miejskiej znajduje się pod adresem: https://www.ztm.poznan.pl/assets/Uploads/2019.09.02PKP.pdf

Autobusy:
•    151- przystanek Poznań Główny (przed budynkiem Galerii Avenida, ul. Wolne Tory) 171 - przystanek Poznań Główny (przy wieżowcu Delta, na ul. Towarowej)
•    159, 168 – przystanek Poznań Główny (przed budynkiem dworca, ul. Dworcowa)
Autobusy nocne:
•    238, 249, 252 - przystanek Most Dworcowy (w okolicy głównego wejścia do Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Głogowska)
•    235, 236, 239, 246, 251- przystanek Poznań Główny (przed budynkiem dworca, ul. Dworcowa)
Tramwaje:
•    3, 6, 10, 12, 18 - przystanek Poznań Główny (na Moście Dworcowym, ul. Matyi)
•    5, 6, 8 10, 11, 18 - przystanek Most Dworcowy (naprzeciwko Międzynarodowych Targów Poznańskich, ul. Roosevelta)
•    3, 5, 8, 11, 12 - przystanek Dworzec Zachodni (przed budynkiem Dworca Zachodniego, ul. Głogowska)
•    12, 14 - przystanek Dworzec Zachodni (PST - Poznański Szybki Tramwaj, obok dworca Zachodniego, ul. Zachodnia)
Dojazd na lotnisko
W okolicy dworca dostępne jest bezpośrednie połączenie autobusem linii  159 z Lotniskiem Poznań Ławica. Przystanek „Poznań Główny”, z którego odjeżdża autobus 59 znajduje się przed budynkiem dworca na ul. Dworcowej.
Bilety na komunikację miejską (jednakowe na autobusy i tramwaje) można zakupić w Informacji Turystycznej znajdującej się w holu dworca, w salonie prasowym Relay oraz w biletomacie MPK znajdującym się przed wejściem na część Galerii Avenida.

 TAXI

Postój Taxi znajduje się przy ul. Dworcowej na odcinku od Placu Dworcowego do Dworca Letniego.

 Kasy

Kasy nr 1-2 Koleje Wielkopolskie,
Kasy 3-6 Przewozy Regionalne,
Kasy 7-10 PKP Intercity.

 InfoDworzec

Godziny otwarcia: codziennie w godz. 7.00-21.00

Usługi:

 Biuro

Informacja Kolejowa Koleje Wielkopolskie – tel. 19 757 (numer dostępny całodobowo)
Informacja Turystyczna – czynna codziennie w godz. 9:00 – 17:00, ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań , Tel. (+48 61) 633 10 16, Fax: (+48 61) 633 10 17

 Bagaże

Skrytki bagażowe dostępne są całodobowo.

 Usługi

Drogeria, kawiarnie, market, prasa i książki, lokale usługowe (m.in. kantor, paczkomaty); trzy bankomaty w hali głównej

 WC

Toalety czynne są całodobowo, płatne 3,00 zł; dostępna jest osobna toaleta z przewijakiem.

 Informacje dla osób z ograniczoną mobilnością

Zobacz jakie udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością zapewniamy na naszym dworcu.

Wejście od strony Mostu Dworcowego - bez barier architektonicznych. W przypadku drogi dotarcia na Nowy Dworzec z poziomu 0 tj. od strony Placu Dworcowego zalecane jest udanie się do windy na peronie 1 (ok. 20 metrów od parkingu), winda prowadzi na hol dworca. W holu znajdują się kolejne dwie windy prowadzące na perony 2 oraz 3. W przypadku wejścia do budynku od strony alei Króla Przemysła II przez Galerię Avenida - należy skorzystać z windy znajdującej się w budynku galerii po prawej stronie głównego wejścia.

 Historia

Budynek dworca kolejowego Poznań Główny zaczął obsługiwać podróżnych w 1879 roku. Zbudowany z charakterystycznej czerwonej cegły szybko stał się wizytówką miasta. Pojawiał się na poznańskich pocztówkach i był miejscem odwiedzin turystów. Zniszczony w czasie wojny został odbudowany po jej zakończeniu w stylu klasycystycznym. W wyniku kolejnej przebudowy na przełomie lat 60-tych i 70-tych obiekt zyskał cechy modernistyczne. 29 maja 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski uroczyście otworzył nowy budynek dworca. Obiekt został zbudowano w rekordowo krótkim czasie – od rozpoczęcia budowy do udostępnienia budynku pasażerom minęło zaledwie 10 miesięcy. Obecnie jest to nowoczesny trzypoziomowy obiekt, jedyny w Polsce poza Dworcem Centralnym w Warszawie zbudowany nad peronami. Dworzec Poznań Główny stanowi integralną część wielofunkcyjnego zintegrowanego centrum komunikacyjnego – inwestycji powstającej na terenach kolejowych w centrum miasta. Oprócz dworca inwestycja obejmuje: dworzec autobusowy PKS na 19 stanowisk, parking wielokondygnacyjny na 1 500 aut, nowy układ komunikacyjny i drogowy powiązany z siecią dróg miejskich oraz nowoczesne centrum handlowe. Funkcje zintegrowanego transportu w rejonie stacji uzupełnia inwestycja miejska - przystanek Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Zintegrowane centrum komunikacyjne to projekt powstający w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Na podstawie umowy prywatny inwestor buduje na terenie PKP S.A. dworzec oraz centrum handlowe wraz z infrastrukturą drogową i parkingiem. W 2012 roku Dworzec Poznań Główny obsłużył ponad 14 milionów podróżnych.

 Mapa dworca

Mapa dworca

 WiFi

W wybranych miejscach na terenie dworca możliwość korzystania z bezpłatnej sieci Wi-Fi (nazwa sieci: _PKP_WIFI)