Wypracowanie rozwiązań, które skutecznie będą zapobiegały wtargnięciom oraz samobójstwom na torach – to jedno z wyzwań stojących przed organizacjami z branży kolejowej. Nad wskazanym tematem debatowali podczas ostatniego spotkania członkowie UIC Trespass and Suicide Prevention Network (TreSP-Network) – grupy roboczej utworzonej przy Międzynarodowym Związku Kolei. W obradach wzięła udział również Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP. Propozycją, która pojawiła się w czasie debaty, był montaż niebieskiego oświetlenia na stacjach kolejowych.

Wtargnięcia i samobójstwa na torach są problemem globalnym, nad którego rozwiązaniem pracują m.in. specjaliści w Wielkiej Brytanii. Podczas spotkania TreSP-Network Brendan Ryan z University of Nottingham przedstawił analizę, w której zwrócił uwagę na metodę stosowaną od wielu lat w Japonii, gdzie na stacjach i peronach instalowane jest niebieskie oświetlenie. Z poczynionych obserwacji wynika, że dzięki temu zmniejszyła się liczba prób samobójczych na torach. Co jest tego powodem? Niebieska barwa ma uspokajająco i pozytywnie wpływać na nastrój.

Badania nad odpowiednimi rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa na obszarach kolejowych prowadzone są również na Uniwersytecie w Melbourne. Heather Neil z TrackSAFE Foundation zapowiedziała pod koniec 2022 roku zakończą się obecnie prowadzone obserwacje. Wyniki zostaną zaprezentowane w przyszłym roku.

zdjcie

Działania służb na miejscu zdarzenia

Ważną częścią posiedzenia była dyskusja dotycząca działań podejmowanych przez obsługę stacji kolejowej w sytuacji, w której doszło do samobójstwa. Hilary Konczal, dyrektor ds. bezpieczeństwa i środowiska z METRA Commuter Railroad, odniósł się do pytania na temat postępowania z ciałem ofiary. Stwierdził, że w Stanach Zjednoczonych personel stacji nie jest zobowiązany do zakrywania ciała, gdyż policja i koroner pojawiają się bardzo szybko na miejscu zdarzenia i przejmują działania.

Nils La Cour z Danish State Railways wskazała, że w Danii zabronione jest robienie oraz rozpowszechnianie zdjęć zmarłych, a także rannych w wypadkach. Takie postępowanie może zostać poddane wysokiej karze grzywny, a nawet objęte postępowaniem sądowym.

Specjalna sesja podczas ILCAD

W trakcie spotkania podsumowano specjalną sesję dotyczącą działań prewencyjnych wobec wtargnięć oraz samobójstw na torach. Sesja ta odbyła się w Denver w trakcie tegorocznego Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach (International Level Crossing Awareness Day). O sytuacji w Polsce mówiła wtedy Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Isabelle Fonverne poinformowała, że kolejne posiedzenie TreSP-Network odbędzie się 30 września w Londynie. Zachęciła też do zapoznania się ze specjalnymi ulotkami skierowanymi do kierowców i pieszych, które wskazują, na co zwracać uwagę, by być bezpiecznym w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych. Ulotki zostały wydane w kilku wersjach językowych i można je pobrać ze strony https://ilcad.org/ilcad/article/safety-tips.

UIC prowadzi już prace nad ulotkami dla pasażerów kolei, w których dowiemy się, czego unikać na stacjach lub w pociągach, by nie narazić się na sytuacje zagrażające naszemu zdrowiu i życiu.

Fundacja Grupy PKP