Wspieranie inicjatyw mających na celu ochronę i promowanie kolejowego dziedzictwa historycznego to jedno z najważniejszych zadań dla osób oraz instytucji, którym zależy na tym, by pamięć o dziejach kolei na ziemiach polskich była przekazywana z pokolenia na pokolenie. To również kluczowy obszar dla Fundacji Grupy PKP – pierwszej fundacji założonej przez spółki z branży kolejowej – która, realizując swoje cele statutowe, współdziała z organizacjami i stowarzyszeniami związanymi z kolejnictwem.

Rok 2021 był już 8. rokiem działalności Fundacji Grupy PKP. Wśród licznych przedsięwzięć, w które byliśmy zaangażowani w ciągu ostatnich miesięcy, na nasze wsparcie mogły liczyć projekty zainicjowane przez środowiska kolejarskie. Popularyzacja, jak również dbałość o dziedzictwo historyczne, jest ideą zasługującą na to, by płynące z niej przesłanie docierało do jak najszerszego grona odbiorców.

Fundacja od początku swego istnienia dąży do tego, by misja ta była realizowana w sposób godny i atrakcyjny. Włączamy się, ale także sami podejmujemy działania, dzięki którym przyczyniamy się do ochrony przed zapomnieniem ludzi i wydarzeń trwale zapisanych na kartach historii polskiej kolei. Służy temu m.in. wspieranie środowisk kolejarskich, bo to właśnie ich przedstawiciele podejmują się upamiętniania tego, co dla kolei ważne i świadczące o jej szczególnej roli w dziejach naszego kraju – zaznacza Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Jubileusz kuźni kolejowych kadr na Pomorzu Zachodnim

Duże znaczenie nie tylko dla lokalnego, ale także dla krajowego środowiska kolejarzy miały obchody 75. rocznicy powstania Lokomotywowni Szczecin Port Centralny – największej lokomotywowni na Pomorzu Zachodnim, będącej kuźnią kadr polskiego kolejnictwa w regionie. Wydarzenie zorganizowane m.in. przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce wsparła Fundacja Grupy PKP, która objęła także patronat nad uroczystościami.

20210925 75 cio lecie Lokomotywowni SPC MG 7000

Pamięć o tak ważnych datach dla polskiej kolei, jak 75-lecie szczecińskiej lokomotywowni, jest fundamentem w umacnianiu kolejarskich więzów. W trakcie konferencji z udziałem m.in. byłych i obecnych pracowników wręczono pamiątkowe medale, a także uhonorowano osoby zasłużone dla działalności tego istotnego punktu na społeczno-gospodarczej mapie województwa zachodniopomorskiego. Zaproszeni mieli okazję wysłuchać okolicznościowych odczytów oraz obejrzeć stworzoną na tę okoliczność prezentację multimedialną. Ponadto organizatorzy przygotowali poczęstunek dla uczestników uroczystości oraz oprowadzenie po budynku lokomotywowni. Przypomnienie historii jej powstawania wywołało u obecnych mnóstwo emocji i wspomnień.

XIV Dni Techniki Kolejowej – upamiętnienie historii oraz promocja kolei

Dzięki zaangażowaniu Fundacji Grupy PKP w Ostrowie Wielkopolskim odbyły się XIV Dni Techniki Kolejowej. Celem przyświecającym temu wydarzeniu było przypomnienie historii ostrowskiego węzła kolejowego oraz zachęcenie do korzystania z najbardziej ekologicznego środka transportu jakim jest kolej.

IMG 20210912 125559

W ramach wydarzenia organizatorzy – Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Ostrowie Wielkopolskim – przygotowali liczne atrakcje, wśród których była m.in. przejażdżka drezyną kolejową z napędem ręcznym. Odbył się także konkurs wiedzy o kolejnictwie. Zwycięzcy otrzymali puchary, dyplomy i upominki. Dużą atrakcją, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, okazała się możliwość podróży w kabinie maszynisty lokomotywy elektrycznej ET 22. W Izbie Tradycji ulokowano ekspozycję ukazującą, jak wyglądała dawna kolej, jakie mundury nosili kolejarze oraz jak prezentowała się kasa biletowa kilkadziesiąt lat temu. Natomiast na terenie III Liceum Ogólnokształcącego rozstawiono makietę kolejki H0, wyposażoną w niemal pełną infrastrukturę kolejową, oraz liczne składy pociągów.

Zakończenie imprezy, która okazała się świetnym pomysłem na promocję historii polskiej kolei, odbyło się na terenie Nadleśnictwa Antonin, gdzie przygotowano piknik, na który ponad 300 uczestników dotarło przygotowanym na tę okazję pociągiem.

Kolejarskie spotkanie w Łagiewnikach

Polecając sprawy Ojczyzny i środowiska kolejarskiego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybyli uczestnicy XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski. Służbę liturgiczną pełnili kolejarze, a oprawę muzyczną zapewniła orkiestra kolejowa. Asystowały 34 poczty sztandarowe, reprezentujące kolejarskie środowiska z całej Polski. Pątnicy uczestniczyli również w Drodze Krzyżowej, która odbyła się na błoniach łagiewnickiego sanktuarium.

88

Już po raz kolejny wydarzenie zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich wsparła Fundacja Grupy PKP, którą w Łagiewnikach reprezentowała Katarzyna Kucharek, prezes zarządu.

Związkowcy świętowali po raz 15.

Natomiast w ośrodku wypoczynkowym "Kolejarz" w Muszynie Złockiem odbyło się XV Święto Federacji Związku Zawodowego Kolejarzy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 członków organizacji związkowych z całego kraju.

Spotkanie, które również mogło zostać zorganizowane dzięki wsparciu Fundacji Grupy PKP, miało przede wszystkim charakter imprezy towarzyskiej i kulturalno-sportowej. W programie znalazła się jednak też część oficjalna. Wzięli w niej udział goście reprezentujący urzędy, instytucje i organizacje działające na rzecz kolei lub współpracujące z koleją oraz przedstawiciele zarządów spółek kolejowych.

4

Celem święta jest spajanie kolejarskiej społeczności. Jak twierdzą uczestnicy – poza rekreacją i dobrą zabawą – sprzyja ono zacieśnianiu bezpośrednich kontaktów między poszczególnymi organizacjami związkowymi i integracji jej członków.

Fundacja Grupy PKP