15 czerwca podpisano umowę między Fundacją Grupy PKP a Stowarzyszeniem na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego, dofinansowującą projekt pt. „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”. 

W obecności Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego, pani prezes Fundacji Grupy PKP – Katarzyna Kucharek, przedstawiciele Stowarzyszenia – członek zarządu Aleksandra Beśka i sekretarz – Magdalena Okapiec-Kortas zawarli umowę mającą na celu wsparcie projektu „Wybiegajmy Zieloną Strefę Relaksu”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca, w którym niepełnosprawni podopieczni Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie będą mogli bezpiecznie wypoczywać i relaksować się po licznych rehabilitacjach i terapiach, ale również bawić się oraz uczyć poprzez poznawanie świata za pomocą wszystkich zmysłów. Należy dodać, że wśród rodzin podopiecznych i pracowników Stowarzyszenia są osoby, które były lub są związane z Grupą PKP.

 

Fot. Małgorzata Mykowska, na zdjęciu od lewej: Arkadiusz Górski, Zastępca Dyrektora Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, Mirosław Pobłocki, Prezydent Miasta Tczewa i Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.

Zgodnie z założeniami Fundacji Grupy PKP wspieramy instytucje, których celem jest działanie m.in. na rzecz osób zmagających się z niepełnosprawnością, a taką organizacją jest Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego. Chcemy, aby dzieci i młodzież, poddawana wielu zabiegom rehabilitacyjnym szybko wracała do jeszcze większej sprawności, a do tego z uśmiechem na twarzy. Czego życzymy im z całego serca! – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP.      

 

Fot. Małgorzata Mykowska, na zdjęciach podopieczni i pracownicy Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie, Katarzyna Kucharek, prezes Fundacji Grupy PKP, Arkadiusz Górski, Zastępca Dyrektora Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie i Mirosław Pobłocki, Prezydent Miasta Tczewa.

Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego powstało w 2011 roku w Tczewie i mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 1. Działalność tej organizacji pożytku publicznego ma na celu wspieranie inicjatyw społecznych poprzez edukację prowadzącą do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością. Jak czytamy w statucie Stowarzyszenia, jego głównymi celami jest:

  • prowadzenie działań zmierzających do rozwoju szkolnictwa specjalnego,
  • wspieranie i promowanie nowatorskich form i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej z osobami niepełnosprawnymi,
  • wszechstronna pomoc osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom i opiekunom,
  • organizowanie i prowadzenie różnych form edukacji, rehabilitacji, opieki i pracy osób niepełnosprawnych,
  • popularyzowanie zagadnień dotyczących możliwości zarobkowania i ogólnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie,
  • zapobieganie izolacji społecznej ludzi o obniżonym poziomie intelektualnym,
  • zorganizowanie banku danych na temat niepełnosprawności, form, a także metod wprowadzenia do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym osób nim dotkniętych w kraju oraz w państwach Unii Europejskiej,

Stowarzyszenie organizuje i prowadzi grupy terapeutyczne i zajęciowe oraz świetlice terapeutyczne. Organizuje i realizuje szkolenia i konferencje dla rodziców oraz specjalistów. Wydaje poradniki i informatory dotyczące niepełnosprawności. Rozwija bazy lokalowe i zasoby materialne Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tczewie. Organizuje różne form wypoczynku i terapii osób niepełnosprawnych. Prowadzi szkolenia i inne formy doskonalenia dla osób pracujących z niepełnosprawnymi. Prowadzi otwarte formy przybliżające problematykę niepełnosprawności, w tym konferencje, szkolenia, warsztaty itp. Współpracuje z władzami, instytucjami, zakładami pracy, organizacjami pozarządowymi, środkami masowego przekazu oraz instytucjami naukowymi i ośrodkami terapeutycznymi.

Warto przypomnieć o paru projektach, jakie do tej pory zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie, a są to: „Osoba niepełnosprawna – człowiek”„Doświadczyć świata to znaczy nauczyć się życia”„Otwarty świat” czy „Europejskie Centrum Terapii Przez Sztukę”, których efektem było powstanie pracowni wyposażonych w sprzęt niezbędny do oddziaływań na zmysły osób niepełnosprawnych poprzez kompleksową terapię zaburzeń psychicznych oraz do prowadzenia szeregu zajęć rehabilitacyjnych.